Spravodajca OSN: Európskej únii chýba vízia migračnej politiky

Osobitný spravodajca OSN pre práva migrantov Francois Crépeau sa domnieva, že riešenie utečeneckej krízy preukazuje "slabú víziu" Európskej únie, píše agentúra AP.

Takisto dohoda bloku s Tureckom je podľa neho právne sporná.

Marcová dohoda medzi EÚ a Tureckom o navracaní migrantov prichádzajúcich do Európy si podľa Crépeaua “vyžaduje omnoho silnejšie právne nástroje na zaručenie právnej zodpovednosti”.

“Právna povaha tohto dokumentu je neistá,” povedal diplomat v Aténach po päťdňovej návšteve Grécka, v rámci ktorej si prezrel aj zadržiavacie zariadenia a utečenecké tábory. Grécke a európske súdy budú musieť preukázať, či má táto dohoda akúkoľvek “právnu hodnotu”, doplnil.

Brusel na slová spravodajcu OSN bezprostredne nereagoval.

“Domnievam sa, že na úrovni EÚ nie je vízia – chýba dlhodobá migračná politika vychádzajúca z ľudských práv. Potrebujeme hlavnú stratégiu toho, kde by sme chceli byť za desať alebo 20 rokov,” zdôraznil Crépeau.

Cieľom dohody medzi EÚ a Tureckom je zastaviť prúd tisícov migrantov prichádzajúcich z Turecka na neďaleké grécke ostrovy. Od uzatvorenia tzv. balkánskej trasy uviazlo v Grécku zhruba 50.000 ľudí.

Crépeau obzvlášť upozornil na skutočnosť, že medzi osobami zadržiavanými v Grécku sú tiež deti, ktoré sa pre medzery v systéme sociálneho zabezpečenia dostávajú do policajných ciel a ďalších neprimeraných podmienok.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA