I.Štefanec: Východ Slovenska bude zo schengenských víz pre Ukrajincov profitovať

Brusel 21. apríla (TASR) - Najsilnejšia frakcia v Európskom parlamente, Európska ľudová strana, určite podporí návrh Európskej komisie na uvoľnenie vízového styku medzi Ukrajinou a štátmi schengenského priestoru. Uviedol to slovenský europoslanec Ivan Štefanec (KDH).

Štefanec pre TASR uviedol, že víta návrh exekutívy EÚ, ktorý odporúča uvoľniť vízový styk medzi Ukrajinou a štátmi EÚ v schengenskom priestore. Dodal, že z postupného zbližovania medzi Ukrajinou a Európskou úniou budú profitovať najmä prihraničné regióny, akým je aj východné Slovensko.

“Návrh prináša uvoľnenie vízovej povinnosti pre ukrajinských občanov. Tí z nich, ktorí vlastnia biometrické pasy, budú môcť na územie EÚ vstúpiť bez víz a zdržiavať sa tu najviac 90 dní. Takéto osoby ale nebudú môcť v EÚ pracovať ani podnikať,” pripomenul poslanec. Zároveň však spresnil, že toto opatrenie povzbudí cestovný ruch a kontakty medzi občanmi EÚ a Ukrajiny.

Štefanec uviedol, že na základe rozhovorov s podnikateľmi z východného Slovenska vie, že už dnes sa ich ukrajinskí partneri zaujímajú o možnosti vzájomnej spolupráce a výmeny skúseností. Ak ukrajinskí občania dostanú možnosť chodiť na Slovensko bez absolvovania zdĺhavej vízovej procedúry, tieto podnikateľské a osobné kontakty budú podľa neho ešte intenzívnejšie. A to platí aj pre študentov, mladých ľudí a turistov.

V tejto súvislosti Štefanec upozornil na skutočnosť, že z regiónu Dolné Rakúsko sa stala prosperujúca oblasť až po vstupe Slovenska, Českej republiky a Maďarska do EÚ a vďaka schengenským pravidlám.

“Možnosti pre obchod a voľný pohyb, ktoré sa po roku 2004 pre obyvateľov Dolného Rakúska otvorili, priniesli tejto spolkovej krajine desaťtisíce nových pracovných miest a nové investície. Niečo podobné môžeme očakávať aj na východnom Slovensku,” vyjadril nádej poslanec.

Návrh Európskej komisie ešte musia schváliť Európska rada i Európsky parlament. Štefanec zdôraznil, že Európska ľudová strana, ktorej je členom, tento návrh pri hlasovaní určite podporí.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA