Turecko zrejme nestíha plniť podmienky pre zrušenie víz

Európska únia pravdepodobne nezavedie bezvízový režim s Tureckom v stanovenom termíne konca júna v dôsledku pretrvávajúcich nezhôd v súvislosti s tureckým protiteroristickým zákonom.

Napísala to dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na predpoklady predstaviteľov a diplomatov EÚ.

Vízovej liberalizácie, ktorá je podľa Reuters odmenou Bruselu za pomoc Ankary pri zvládaní migračnej krízy, by sa tak Turci mohli dočkať najskôr júli. Väčšina odhadov však uvádza, že sa tak nestane skôr než na jeseň.

Európska dvadsaťosmička je závislá od Ankary, pokiaľ ide o plnenie dohody o navracaní migrantov z Grécka do Turecka, píše Reuters. Umožniť tureckým občanom cestovať do schengenského priestoru na obdobie maximálne troch mesiacov bez vízovej povinnosti sa však v mnohých krajinách EÚ neprijíma pozitívne. Vo Francúzsku sa analytici obávajú, že tento krok by mohol v budúcoročných voľbách prihrať hlasy protiimigračnej populistickej strane političky Marine Le Penovej.

Ankara ešte musí splniť päť zo 72 odporúčaní nutných na spustenie vízovej liberalizácie. Odporúčanie zaviesť možnosť bezvízového cestovania z Turecka vydala Európska komisia začiatkom mája. Ankara mala zmienené body splniť do konca júna.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA