Turecký prezident obvinil Európu z “diktatúry” a “krutosti”

Ankara 8. mája (TASR) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes pokračoval v kritike európskych krajín a obvinil ich z "diktatúry" a "krutosti", pretože zatvárajú svoje hranice pred migrantmi a utečencami zo Sýrie.

Podľa Erdogana európske krajiny nemajú “žiadne zľutovanie a žiadnu spravodlivosť”, informovala agentúra AP.

Turecký prezident v sobotu vyhlásil, že jeho krajina nebude kvôli liberalizácii vízového režimu zo strany Európskej únie meniť svoje protiteroristické zákony. Na zhromaždení svojich stúpencov v meste Malatya obvinil EÚ z podpory v Turecku zakázanej povstaleckej Strany kurdských pracujúcich (PKK).

Tí, ktorí naliehajú na zmenu tureckých protiteroristických zákonov, by mali podľa neho najprv odstrániť stany spred budovy Európskeho parlamentu v Bruseli. Narážal na symboly PKK, ktoré podľa tureckých úradov boli nedávno zahliadnuté pri demonštráciách a v stanoch pred Európskym parlamentom.

“Tí, ktorí nás kritizujú pre náš boj proti terorizmu, odložia demokraciu a slobody, keď bomby explodujú na ich vlastnom území,” zdôraznil turecký prezident.

Aj v piatok tvrdil, že Turecko nebude kvôli liberalizácii vízového režimu meniť svoje protiteroristické zákony. EÚ odkázal, aby “išla svojou cestou” s tým, že Turecko pôjde tou svojou. Povedal to deň po ohlásení odstúpenia premiéra Ahmeta Davotugla, ktorý dohodu s Bruselom vyrokoval.

Európska únia vyzvala Turecko, aby revidovalo svoje protiteroristické zákony výmenou za poskytnutie možnosti krátkodobého bezvízového cestovania do štátov EÚ. Ide o jedno z piatich dosiaľ nesplnených kritérií, na ktoré v súlade s touto dohodou musia pristúpiť turecké úrady.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA