V Británii sa začalo referendum o členstve v Európskej únii

Obyvatelia Británie rozhodnú v dnešnom referende o tom, či ich krajina zostane členom Európskej únie alebo z nej vystúpi.

Výsledok hlasovania, považovaného za jedno z najdôležitejších v Spojenom kráľovstve za celé desaťročia, je aj podľa posledných prieskumov úplne otvorený.

Približne 41.000 volebných miestností otvorili o 7.00 h miestneho času (8.00 h SELČ). K referendovej otázke, ktorá znie: “Malo by Spojené kráľovstvo zostať členom Európskej únie alebo opustiť Európsku úniu?”, sa môže do 22.00 h britského času (23.00 h SELČ) vyjadriť okolo 46,5 milióna registrovaných voličov.

Zverejnenie odhadov a prognóz po zatvorení volebných miestností sa na oficiálnej úrovni neočakáva. Priebežné výsledky sčítania hlasov bude volebná komisia oznamovať počas noci a ak nenastanú problémy, konečný výsledok by mali byť známe v piatok ráno.

Pre platnosť referenda nie je stanovená minimálna účasť, aj keď experti podľa agentúry DPA predpovedajú, že dosiahne 60 až 80 percent. Vysokú účasť budú analytici považovať za znamenie, že prevážili odporcovia vystúpenia Británie z EÚ.

Vypísaním referenda splnil britský premiér David Cameron sľub spred vlaňajších volieb, ktorým reagoval na rastúce protieurópske nálady v Británii. V prípade rozhodnutia v prospech zotrvania v EÚ chce Cameron okamžite uviesť do platnosti dohodu z februárového summitu dvadsaťosmičky, ktorá má zaručiť Britom “osobitný” štatút v rámci únie.

V prípade rozhodnutia Britov pre tzv. brexit, vystúpenie Británie z EÚ, politici v krajine nevylučujú Cameronovo odstúpenie. Odchod Británie by pritom úniu uvrhol do najvážnejšej krízy v jej dejinách, píše agentúra DPA.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA