V Luxemburgu začal súd s mužmi, ktorí odhalili daňové úniky nadnárodných firiem

Brusel/Luxemburg 26. apríla (TASR) - V Luxemburgu začal dnes súdny proces, ktorý sa týka škandálu známeho ako LuxLeaks, čiže odhalenia daňových únikov veľkých firiem so sídlom v Luxembursku.

Súdnemu stíhaniu čelia aj osoby, ktoré pomohli verejnosti odhaliť nekalé daňové praktiky. Pred trestný súd predstúpili aj traja Francúzi, jeden z nich je novinár. Sú obvinení z toho, že predstavili médiám okolo 22.000 strán dôverných dokumentov odhaľujúcich praktiky daňových únikov nadnárodných firiem so sídlom v Luxemburskom veľkovojvodstve.

Obvineným hrozí v prípade usvedčenia až desať rokov väzenia. Súdny proces by mal potrvať do 4. mája. Bývalého zamestnanca audítorskej spoločnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) Antoina Deltoura (31) dnes po príchode na súd dav demonštrantov privítal potleskom a pokrikmi “Ďakujeme, Antoine!”. Deltour je obvinený z toho, že poskytol médiám dokumenty spoločnosti PwC, pre ktorú v Luxemburgu pracoval.

Deltour odovzdal dokumenty novinárovi Edouardovi Perrinovi (45), ktorý daňové úniky zverejnil v máji 2012 v televízii France 2. Perrin bol obvinený v apríli 2015 zo spoluúčasti na krádeži, z porušenia služobného a obchodného tajomstva. Úrady mu vyčítajú, že prinútil ďalšieho zamestnanca PwC Raphaela Haleta, aby realizoval druhý únik usvedčujúcich dokumentov.

Raphael Halet (40) je tretím predvolaným pred súd a podobne ako Deltour, aj on je obvinený z krádeže, vyzradenia obchodného tajomstva, porušenia služobného tajomstva a prania špinavých peňazí.

Škandál LuxLeaks odhalil daňové praktiky nadnárodných spoločností, ako napríklad Apple, Ikea či Pepsi, ktorými ušetrili miliardy dolárov na nezaplatených daniach. Tisícky strán dôverných dokumentov prepašovaných zo spoločnosti PwC odhalili praktiky “fiškálnej optimalizácie” nadnárodných spoločností so sídlom v Luxembursku. Dokumenty prezradili štedré “daňové úľavy” poskytnuté vládnymi orgánmi, ktoré v prospech svojich klientov vyjednala PwC.

Odhalené daňové praktiky sa týkajú obdobia (1995-2013), keď na čele luxemburskej vlády bol Jean-Claude Juncker, súčasný šéf Európskej komisie.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA