Veľvyslanec vybavuje slovenský vianočný stromček do Bruselu

Strom by mal symbolicky ukončiť slovenské predsedníctvo v Rade EÚ. Zatiaľ ale nie je vyriešený jeho prevoz do Belgicka.

Vianočný stromček zo Slovenska na Hlavnom námestí v Bruseli by mohol byť milým a dôstojným ukončením slovenského predsedníctva v EÚ, povedal pre TASR veľvyslanec SR v Belgickom kráľovstve Stanislav Vallo.

Veľvyslanec hovorí, že skúsenosti v tomto smere má, keďže bol pri tom, keď Slovensko poskytlo vianočný stromček na Námestie svätého Petra vo Vatikáne v decembri 1994.

Vallo uviedol, že k tejto myšlienke ho priviedla aj skutočnosť, že záverečný slávnostný koncert slovenského predsedníctva v EÚ bude v Štrasburgu.

“Povedal som si, že by stálo za to aj v Bruseli pozitívne zneužiť naše predsedníctvo. V rozhovore s primátorom Bruselu, na jednej recepcii, som sa opýtal, či by Brusel bol ochotný prijať tento rok vianočný stromček zo Slovenska,” opisuje veľvyslanec. Dodal, že bruselský primátor Yvan Mayeur tento návrh privítal.

Bruselská radnica je pripravená umiestniť vianočný stromček, na ktorom bude jasne vyznačená krajina jeho pôvodu, na Grand Place, hlavnom námestí, ktoré je každý rok srdcom zimných sviatkov. Dala si podmienku, že strom musí byť vysoký od 18 do 22 metrov.

Vallo pripomenul, že do Vatikánu pred rokmi poslali až 32-metrový strom, avšak práve jeho preprava je zatiaľ jedinou neznámou v celej tejto záležitosti.

Veľvyslanec v tejto súvislosti oslovil Ministerstvo pôdohospodárstva SR, kde mu vychádzajú v ústrety a dokážu zabezpečiť strom. Chýba zatiaľ už len jeho doprava zo Slovenska do Bruselu. “Na streche svojho auta ho neodveziem,” žartuje veľvyslanec, ktorý už v tejto súvislosti oslovil tiež svoj rezort, Ministerstvo zahraničných vecí SR, a napísal list aj predstaviteľom najvýznamnejších belgických firiem na Slovensku, či by nevedeli pomôcť.

“Zatiaľ som nedostal odpoveď. Je to otvorená záležitosť, dve tretiny sú vybavené, zostáva už iba tá doprava. Myslím si, že keď už sa nájde stromček a je aj vôľa zo strany bruselskej radnice, bola by škoda prepásť túto príležitosť. Bol by to taký milý záver nášho predsedníctva,” uzavrel Vallo.

REKLAMA

REKLAMA