Európska únia predĺžila viaceré sankcie uvalené na Rusko o ďalší rok

Predĺženie sankcií prichádza deň po stretnutí Jeana-Clauda Junckera s Vladimirom Putinom.

Európska únia predĺžila dnes o ďalší rok niektoré zo sankcií, ktoré voči Rusku zaviedla po anexii polostrova Krym v marci 2014. Ide najmä o opatrenia, ktoré Európanom zakazujú investičnú činnosť na Kryme a tiež dovoz produktov z polostrova, uviedla agentúra AP.

K predĺženiu sankcií došlo deň po tom, ako sa predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker stretol v Petrohrade s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Juncker vo štvrtok v Petrohrade vystúpil na medzinárodnom ekonomickom fóre a zdôraznil, že implementácia minských dohôd je jediným spôsobom, ako začať dialóg s Ruskom o zrušení ekonomických sankcií.

EÚ podmieňuje čiastočné alebo celkové zrušenie sankcií práve pokrokom pri realizácii minských dohôd zameraných na vyriešenie konfliktu na východe Ukrajiny. Okrem prímeria, ktoré je všeobecne dodržiavané, neboli doteraz splnené politické ustanovenia dohôd z Minska, napríklad príprava volieb v regiónoch pod kontrolou proruských separatistov.

Krym bol k Rusku pripojený na základe referenda, ktoré sa na polostrove konalo 16. marca 2014 a takmer 97 percent voličov sa v ňom vyslovilo za jeho pripojenie k Ruskej federácii. O dva dni neskôr, 18. marca 2014, bola podpísaná zmluva o prijatí Krymskej republiky a Sevastopola ako mesta s federálnym významom k Ruskej federácii, pričom získali štatút jej subjektov.

Ukrajina, pod ktorej správu Krym dovtedy patril, ako aj USA a EÚ však odmietli uznať nezávislosť Krymu a jeho spojenie s Ruskom. V odvetnom kroku Západ uvalil na fyzické a právnické osoby v Rusku sankcie, ktoré sa rozšírili po vyhlásení samozvaných republík na východe Ukrajiny, ako aj na základe podozrenia, že Rusko poskytuje proruským separatistom v Donbase vojenskú pomoc.

2 Comments

  • Jean-Claud Juncker & company stratil zmysel pre realitu – tak ako sa zmenili hranice Srbska ( Kosovo ) – tak sa zmenili hranice i na Ukrajine ( Krym ). Luhansku a Donecku panvu so surovinami si Putin americanom vziat neda – a ostatok Ukrajiny je ekonomicky nezaujimavy – kazdemu len na pritaz . Aby Ukrajina neupadla raz a navzdy do ticheho zabudnutia – umelo museli zmanipulovat vitaza Hudobneho festivalu ( ako keby si ludia v celej Europe od rana do vecera spievali Ukrajinske pesnicky )………toto je skutocne CHORE………clenske staty EU by mali prehodnotit, – ci uradujuci ” veduci predstavitelia ” EU nie su uz nahodou ” OUT OF TIME ” ………….Out of Reality uz jednoznacne su…….. umelo zivit peniazmi europskych danovych poplatnikov krachujucu Ukrajinu a este sa aj samovrazedne sankciovat,,,,,,,akoby nestacila utecenecka kriza a Grecko……….

    • Táraniny hodné proruského trolla. Uvidíme, že baké budeš mať “argumenty”, keď zelení mužíčkovia, pardón, vojaci ruskej armády na dovolenke zlikvidujú Pobaltie. Alebo ešte lepší príklad: Maďarom patrí územie Slovenska, takže si ho vezmú a idioti tvojho typu budú spokojní.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA