Fico o predsedníctve s Putinom, Lajčák so sankčným koordinátorom USA

Premiér včera „dlho“ telefonoval s ruským prezidentom. V rovnaký deň minister zahraničia prijal amerického koordinátora pre sankčnú politiku.

Predseda vlády Robert Fico včera na sociálnej sieti napísal, že telefonoval s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Témou rozhovoru malo byť najmä blížiace sa predsedníctvo Slovenska v Rade EÚ, „v rámci ktorého bude vláda SR vplývať aj na charakter vzťahov medzi EÚ a Ruskou federáciou“.

Premiér uviedol, že s ruským prezidentom hovoril aj o vzájomných ekonomických vzťahoch a o viacerých spoločných projektoch.

„Ruská federácia je pre Slovensko dôležitý ekonomický partner, osobitne v oblasti energií,“ zdôraznil s tým, že slovenská vláda má záujem o vyvážené a korektné vzťahy.

Podľa Fica sa počas dlhého rozhovoru s Putinom dotkli aj stredajšieho (15.6.) futbalového stretnutia na ME vo futbale 2016. Vo francúzskom Lille sa o 15.00 h proti sebe postavia futbalisti oboch krajín.

„Vidím, že v RF žijú futbalom rovnako ako my,“ doplnil slovenský premiér.

V utorok sa o Rusku hovorilo aj na slovenskom ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí. Šéf diplomacie Miroslav Lajčák prijal koordinátora ministerstva zahraničných vecí USA pre sankčnú politiku Dana Frieda.

Podľa tlačovej správy MZVaEZ spoločne posúdili aktuálny vývoj a situáciu na Ukrajine s dôrazom na stav plnenia Minských dohôd o ukončení konfliktu na juhovýchode Ukrajiny.

Na implementáciu týchto dohôd Európska únia naviazala platnosť sektorových sankcií voči Rusku. Tie v súčasnosti platné vypršia 31. júla 2016. Únia tak v týchto dňoch vedie diskusiu o ich predĺžení.

Minister Lajčák a Fried „si v tomto kontexte vymenili názory na perspektívy ich nastávajúcej revízie, ktorá bude spadať aj do obdobia slovenského predsedníctva v Rade EÚ,“ napísalo MZVaEZ.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA