Summit žiadnych a zlých správ

Mal to byť, po roku, prvý „normálny“ summit, bez nečakanej krízy. Nakoniec bude asi summitom žiadnych a zlých správ.

Agenda stretnutia lídrov, ktoré sa začne dnes o štvrtej, vyzerá ako politické mínové pole. Krátke zhrnutie oficiálnych a polooficiálnych bodov rokovania:

Migrácia

Lídri si pogratulujú k spusteniu európskej pohraničnej stráže. Premiér Fico to možno bude interpretovať ako výsledok „slovenského prínosu“ k riešeniu migračnej krízy: zameranie sa na ochranu vonkajších hraníc.

Párty možno pokazí taliansky premiér Mateo Renzi. Pripomenie desaťtisíce ľudí, ktorí prichádzajú zo Severnej Afriky cez centrálne Stredomorie, a preplnené kapacity v talianskych utečeneckých táboroch.

To nie je problém, ktorý by mohlo vyriešiť nasadenie európskych pohraničníkov. (pravda, ak sa nebavíme – a dúfam, že sa nebavíme – o potápaní ich lodí. Hoci, ani to by nebolo úplne bez precedensu.)

V podobnom duchu sa asi pridajú Gréci. Zatiaľ čo si v bezpečí stredu Európy gratulujeme k poklesu počtu imigrantov, Grécko sa pomaly mení na veľký utečenecký tábor. Dohoda s Tureckom síce formálne platí (dokedy?), vracanie utečencov však napreduje pomaly.

Výsledok: EÚ bude držať stanovený kurz – posilňovanie hraníc, ďalšie dohody o navracaní migrantov a utečencov, kompromisy s medzinárodnými záväzkami – a nepovie nič dôležité k skutočne pálčivým otázkam: prerozdeľovací mechanizmus, a riešenie príčin migrácie.

Medzinárodný obchod

Holandský premiér asi nebude mať pre svojich kolegov žiadne dobré správy ohľadom referenda, ktoré odmietlo dohodu medzi EÚ a Ukrajinou.

A Belgičan Michel stále nemá od Valónov povolenie podpísať dohodu s Kanadou. Silný politický lobing postoj regionálnej vlády nezmenil. Lídri budú o CETA rokovať v piatok, takže na hľadanie politických a právnych kľučiek ešte ostáva pár hodín času.

Finálny deadline je pravdepodobne začiatok budúceho týždňa: bez podpory všetkých 28 vlád sa ruší cesta kanadského premiéra do Bruselu a oficiálny podpis CETA sa odkladá. Memento TTIP.

SýriaRusko

Z Bruselu budeme počuť, že EÚ by mala byť v konflikte v Sýrii aktívnejšia. Chce predsa riešiť príčiny migračnej krízy. Problémom je, že má na to skutočne málo nástrojov.

Riešenie konfliktu v Sýrii úzko súvisí so vzťahmi s Ruskom. Brutalita bombardovania Aleppa síce EÚ priviedla k zatiaľ najostrejšiemu odsúdeniu angažovania sa Moskvy v konflikte, zostrenie sankcií voči Rusku však nie je na programe dňa.

NemeckoFrancúzsko pred summitom túto možnosť naznačili, no Rada sa sankciami nebude zaoberať. Ostaneme len pri ďalšom prísnom odsúdení.

Na dnes oznámilo Rusko v Aleppo niekoľkohodinové prímerie, aby sa do mesta mohla dostať humanitárna pomoc, a evakuovať zranení. Obyvatelia nešťastného mesta však pravdepodobne tušia, že chvíľka pokoja bude iba veľmi krátka.

Brexit

Theresa May premiérka oznámi, čo už dlhšie tušíme: jej vláda trvá na obmedzení migrácie, a žiadne druhé referendum sa nekoná. Veľká Británia teda skôr či neskôr odchádza z jednotného trhu. Nazvime to ako chceme, je to „tvrdý Brexit“.

REKLAMA

REKLAMA