Článok

Rozširovanie 24-06-2022

„Historický moment“, hovoria o udelení kandidátskeho štatútu Ukrajine a Moldavsku európski lídri

Lídri európskych krajín udelili vo štvrtok večer na summite EÚ v Bruseli Ukrajine a Moldavsku štatút kandidátskych krajín. Gruzínsku bola zároveň ponúknutá perspektíva členstva v EÚ.

Europoslanci sa na druhý pokus dohodli na uhlíkovom cle aj obchode s emisiami

Europarlament schválil spoločnú pozíciu k reforme systému emisných kvót, k  poplatku za uhlík na hraniciach EÚ. Vytvorí sa aj nový sociálno-klimatický fond, ktorý má domácnostiam kompenzovať náklady na zelený prechod. Poslancov teraz čaká vyjednávanie s členskými štátmi.
Daňová politika 23-06-2022

Štúdia hovorí o náraste čierneho trhu s cigaretami po zvýšení daní, aktivisti pred ňou varujú

Nový prieskum popisuje rozmach čierneho trhu s cigaretami vo Francúzsku, ktoré na ne výrazne dvihlo dane. To podporuje argument výrobcov o prepojení týchto problémov, to však Európska komisia odmieta.

Európske štáty oživujú ťažbu zemného plynu

Únia sa pripravuje na ukončenie závislosti od ruského plynu. Okrem diverzifikácie dodávateľov, úspor energie alebo rozvoja obnoviteľných zdrojov sa niektoré štáty rozhodli rozšíriť už existujúcu domácu ťažbu plynu alebo využiť svoje dosiaľ nevyužité zásoby.
Energetika 23-06-2022

Európa sa vracia k uhliu. Má ísť o núdzové a krátkodobé riešenie

Viaceré európske štáty sa rozhodli pre vysychajúce toky ruského plynu opäť spaľovať uhlie na výrobu elektriny. Má to byť dočasné riešenie pre vykurovanie domácností nadchádzajúcu zimu. Ak prejdú z uhlia rovno na obnoviteľné zdroje, klimatické ciele to podľa Komisie neohrozí.
Bankovníctvo 23-06-2022

Po novom bude pre firmy veľmi ťažké zatajiť znečisťovanie

Už o dva roky by výročné správy veľkých firiem mali obsahovať detailné informácie o tom, koľko emisií vydávajú a ako sa ich chystajú znížiť. Aby neboli európske firmy znevýhodnené, Únia chce povinnosti uvaliť aj na niektoré zahraničné firmy.
emisie v doprave
Doprava 22-06-2022

Vlastníctvo auta sa môže stať prežitkom

Budúcnosťou mestskej mobility môžu byť flexibilné systému prenájmu osobných áut v kombinácii s inými druhmi dopravy. Viaceré európske mestá sa už teraz snažia obmedzovať osobnú dopravu.
Doprava 22-06-2022

Biopalivá môžu nahradiť ruskú ropu, tvrdí priemysel

Biopalivá môžu byť účinným nástrojom pri hľadaní náhrady za ruskú ropu. Priemysel chce, aby Komisia označila etanol a bionaftu za zelené palivá. Aktivisti a mimovládky nesúhlasia a tvrdia, že ich rozvoj prispeje k odlesňovaniu.
Klíma 22-06-2022

Fit for 55: Česko musí nájsť kompromis medzi europoslancami a opatrnými štátmi

Česko bude počas svojho predsedania v Rade Európskej únie riešiť balík enviropolitík Fit for 55, adaptáciu na zmeny klímy, biologickú rozmanitosť, obehové hospodárstvo a svetelný smog. V popredí má byť aj téma obnovy životného prostredia na Ukrajine.
Rozširovanie 22-06-2022

Členské štáty Únie sú pripravené odobriť kandidátsky štatút Ukrajine aj Moldavsku

Na summite EÚ v Bruseli pravdepodobne lídri podpíšu minulotýždňové odporúčanie Európskej komisie udeliť Ukrajine a Moldavsku štatút kandidátskej krajiny. Gruzínsko, napriek naliehaniam jeho prezidentky, ktoré adresovala aj Slovensku, štatút nateraz nezíska.
Budúcnosť EÚ 22-06-2022

Nespokojnosť Slovákov s demokraciou je najvyššia v Únii

Až 56 percent Slovákov tvrdí, že ak by sa voľby do europarlamentu konali na budúci týždeň, pravdepodobne by sa ich zúčastnili. Je to dramatický nárast od jesenného eurobarometra, kedy záujem vyjadrilo iba 38 percent Slovákov.
Ekonomika 22-06-2022

Remišová: Bratislava električku v Petržalke nedokončí načas, už je to isté

Stomiliónová výstavba električky do Petržalky je jeden z najväčších eurofondových projektov jednej samosprávy. „Ak hlavné mesto nestihne projekt ukončiť včas, bude to jednoznačné zlyhanie vedenia magistrátu," tvrdí rezort regionálneho rozvoja. 
Budúcnosť EÚ 22-06-2022

Slovenské mestá sa musia prispôsobiť novej realite horúčav a prívalových dažďov

Mestá sú čoraz viac vystavené klimatickým rizikám a musia sa na ne adaptovať. Zároveň môžu pri správnom plánovaní veľmi efektívne znižovať svoje emisie.  
Obrana 21-06-2022

S akými ambíciami pôjde Slovensko na summit NATO v Madride?

Slovensko chce na prvom summite NATO od invázie Ruska na Ukrajinu zaistiť, aby sa dočasné bojové skupiny na východnom krídle Aliancie, v rámci ktorých už u nás pôsobí takmer 1 100 spojeneckých vojakov, transformovali na dlhodobé obranné zložky.
Rozširovanie 21-06-2022

Eurokomisia zatiaľ neodporučila členstvo Gruzínska v bloku, desaťtisíce Gruzíncov vyšli do ulíc

Európska exekutíva hovorí, že krajina má dvere do bloku otvorené, no musí znížiť politickú polarizáciu, zlepšiť slobodu médií, reformovať súdy a konečne aj „deoligarchizovať“ štát.
Budovy 21-06-2022

Únia nesmie pri obnove budov zabudnúť na chudobné domácnosti

Pre energetickú krízu a potrebu rýchlo dekarbonizovať stavebníctvo čelí Únia ďalšej hrozbe. Musí zabezpečiť, aby ľudia pre zvyšujúce sa ceny nájomného po renovácii nemuseli opustiť svoje domy a byty.
Ekonomika 20-06-2022

Spravodlivá transformácia hornej Nitry nekončí vyradením uhlia, upozorňujú ekológovia

Mestá na hornej Nitre nahradia v roku 2023 vykurovanie uhlím obnoviteľnými zdrojmi a zemný plynom. Toto riešenie je založené na premrštenej spotrebe tepla a počíta s fosílnym palivom. Preto by malo byť len dočasné, varujú environmentalisti.  
Budúcnosť EÚ 20-06-2022

Macron vo voľbách doplatil na démonizovanie ľavice a nesplnenie zelených sľubov

Francúzsky prezident nebude môcť po voľbách vládnuť sám, historické zisky má krajná pravica a darilo sa aj ľavicovej koalícii. Macron bude hľadať spojencov medzi umiernenou pravicou, tá však chce zostať v opozícii.
Sociálna politika 17-06-2022

Rakúsko už nebude môcť posielať slovenským deťom nižšie rodinné prídavky

Rakúsko sa v roku 2019 rozhodlo upravovať sociálne príspevky podľa životnej úrovne v krajine, kde bývajú deti pracovníka. Pre Slovákov, ktorí za prácou dochádzali do Rakúska, to znamenalo ich zníženie. Súdny dvor EÚ teraz rozhodol, že táto praktika je diskriminačná.
Východná politika 17-06-2022

Ukrajinský týždeň | Ukrajina bude plyn nakupovať najmä zo Slovenska, Poľska a Maďarska

Ukrajinský elektroenergetický priemysel je nateraz závislý od jadrovej a tepelnej výroby, no aj tá je priamo podriadená udalostiam na bojisku. Mnoho gigantov tohto systému sa totiž nachádza v oblastiach aktívnych bojov. Výrazne sa spomaľuje aj výroba zelenej energie. 
Ekonomika 17-06-2022

Slovensko nie je schopné vyčerpať eurofondy na envirozáťaže

Inštitút environmentálne politiky upozorňuje, že Slovensko krátko pred koncom programového obdobia čerpá pomaly vyše 220 miliónový eurofondový balík na riešenie envirozáťaží. 
Rozširovanie 17-06-2022

Po návšteve Macrona, Scholza, Draghiho a Iohannisa na Ukrajine už jej členstvo v bloku odporúča aj eurokomisia

Štvorica lídrov na návšteve Kyjeva potvrdila, že ich krajiny sú „okamžite“ pripravené zaručiť Ukrajine oficiálny štatút kandidátskej krajiny. Koľko však negociačný proces potrvá, nevie nikto z nich odhadnúť.
Digitalizácia 17-06-2022

V Únii začal platiť sprísnený kódex postupov proti šíreniu dezinformácií

Kódex, ktorý dobrovoľne podpísalo 34 signatárov vrátane techgigantov Meta, Google, Twitter, TikTok či Microsoft, rieši nedostatky svojich predchodcov. Zavádza silnejšie záväzky, podrobnejšie opatrenia a krátenie finančnej podpory pre šíriteľov dezinformácií.
Ekonomika 17-06-2022

Európska centrálna banka chce zabrániť panike na trhu s dlhopismi

Ak by banka nezasiahla, štátom by mohli výrazne stúpnuť úroky, ktoré plati na splátkach za dlh. V Taliansku sú už najvyššie od roku 2014, čo by sa mohlo preliať aj do iných krajín. Nový nástroj však nebude bez podmienok.