Spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Únie v novom roku ovplyvní budovanie post-Trumpovského transatlantizmu. Brusel zapracuje aj na nových partnerstvách s regiónmi, o ktoré rastie záujem najmä v súvislosti s klimatickými zmenami, vrátane Indie, Afriky a Arktídy.
O tom, aká agenda by mala dominovať tento rok v EÚ hovoria redaktorky a redaktori portálu EURACTIV.sk. Pokrývajú témy odpovede na pandémiu, právneho štátu, klimatickej politiky, digitalizácie, zahraničných vzťahov, bezpečnosti, obehovej ekonomiky, dopravy a poľnohospodárstva.
Koalícia 50 krajín vrátane Slovenska sa počas budúcej dekády zaviazala zabrániť vymieraniu druhov a ochrániť biodiverzitu na 30 percentách planéty. Enviroaktivisti vystríhajú pre greenwashingom. Vysadenie pásu zelene krížom cez Afriku, zastavenie pandémií a záväzok viac ako 50 štátov, že budú...
V tomto roku by sa mala európska ekonomika zotavovať, na predkrízovú úroveň sa však ešte nevráti. Rýchlosť rastu bude závisieť aj od úspechu a rýchlosti vakcinácie.
Poslanci Európskeho parlamentu sa môžu tento týždeň prvýkrát oboznámiť s podrobnosťami jednej zo zmlúv o dodávke vakcíny proti ochoreniu na COVID-19. Väčšia transparentnosť podľa nich posilní dôveru v očkovanie a zabráni „vakcinačnému nacionalizmu“.
Internet už nie je len nástrojom komunikácie, či podnikania, ale aj priestorom, v ktorom sa tvorí realita. Európske inštitúcie sa v novom roku pokúsia ešte viac prepojiť európsky digitrh a predstaviť pravidlá, o ktorých sa vo svete zatiaľ len diskutuje.
Za sedem rokov Slovensko v tomto programovom období nestihlo využiť ani 50 percent dostupných eurofondov. Zvyšok musí dočerpať za tri roky. Doteraz pre neschopnosť vyčerpať všetky prostriedky z fondov EÚ krajina prišla o 548 miliónov eur.
Európska komisia podľa europoslanca Martina Hojsíka nemusí slovenskej vláde schváliť národný plán obnovy a odolnosti. Dôvodom má byť slabé zapojenie verejnosti do príprav a hodnotenia plánu a tiež obchádzanie legislatívy, podľa ktorej treba preskúmať ekologické dopady každého strategického dokumentu.
Európska zelená dohoda si vyžaduje nielen technologické, ale aj spoločenské zmeny. Oddeliť ekonomický rast od spotreby zdrojov však nebude v plnej miere možné, uvádza nová správa Európskej agentúry pre životné prostredie (EEA).
Väčšina európskych predstaviteľov odsúdila útok Trumpových aktivistov na Kapitol. Napriek tomu niekoľko krajne pravicových lídrov, ktorí doposiaľ sympatizovali s odchádzajúcim americkým prezidentom, síce kritizujú výtržnosti, ale nie samotného Trumpa.
Revízia systému obchodovania s emisiami, uhlíkové clo, priemyselná stratégia a nové klimatické ciele do roku 2030. Aké bude klimatická agenda v roku 2021?
Ministerstvo pôdohospodárstva v budúcom dotačnom období zrejme už nebude navyšovať priame platby na úkor investičných projektov. Hoci sa farmárom znížia hektárové dotácie, podpora investícií môže zvýšiť produkciu slovenského poľnohospodárstva a lepšie ho pripraviť na klimatické zmeny.
27. december 2020 mal byť dňom V, teda vakcín a víťazstva Európskej komisie. Niektoré krajiny, vrátane Slovenska, začali však o deň skôr a v pláne sa objavila prvá trhlina. Bola stratégia Európskej únie nesprávna? Počúvajte prvý tohtoročný Európsky týždeň.
Minulý rok bol v Európe najteplejším zaznamenaným. Podľa satelitného programu Copernicus bola priemerná teplota o 0,4 stupňa vyššia, než v 2019. V globálnom meradle sa predchádzajúci rok vyrovnal doteraz najteplejšiemu roku 2016.
Hoci eurokomisia potvrdzuje, že vývoj očkovania naprieč Úniou sleduje, podľa Európskeho strediska pre kontrolu chorôb zatiaľ žiadny oficiálny systém monitorovania zaočkovaných neexistuje.
Ministerstvo nevie, kedy bude hotový kľúčový dokument pre nastavenie budúcich agrodotácií, ktorý malo v pláne dokončiť do konca minulého roka. V súvislosti s takzvanou Intervenčnou stratégiou najnovšie hovorí o konci roka 2021. Neisté je aj zapojenie odbornej verejnosti do príprav.
Pri každom verejnom obstarávaní nových vozidiel bude obstarávateľ povinný nakúpiť aj minimálny podiel nízkoemisných alebo bezemisných vozidiel. Vyplýva to z návrhu zákona, ktorý vo štvrtok schválila vláda Igora Matoviča.
Reakcie na útok na americký kongres prišli aj z autoritárskych režimov. O obraze zlyhávajúcej západnej demokracie hovoril iránsky prezident. Čína prirovnala udalosti k protestom v Hongkongu, kde však „nikto nezahynul“, prízvukovali jej predstavitelia.
Ministri zahraničných vecí 13 členských krajín EÚ vrátane Slovenska vyzvali v liste Európsku komisiu (EK), aby pomohla krajinám Východného partnerstva dostať sa včas a za priaznivých cenových podmienok k vakcínam proti ochoreniu COVID-19.
Európska agentúra pre lieky (EMA), ktorá v stredu schválila v poradí už druhú vakcínu proti ochoreniu COVID-19 - vakcínu od spoločnosti Moderna -, v správe pre médiá uviedla, že ide o kvalitnú, bezpečnú a účinnú očkovaciu látku.
Európska agentúra pre lieky v pondelok (4. januára) oznámila, že ešte nerozhodla, či schváli vakcínu od spoločnosti Moderna. V EÚ stúpa vlna kritiky kvôli pomalej dodávke vakcín a postupu očkovania.
Štatistický úrad predstavil detailný prehľad o tom, ako Slováci využívajú internet. Takmer pätina na internete nikdy nenakupovala, väčšina využíva širokopásmové pripojenie. K ultrarýchlemu internetu by sa každá domácnosť mala podľa návrhu rezortu informatizácie dostať do roku 2030.
Ministerstvo životného prostredia predstavilo nového správcu systému zálohovania PET fliaš. Záujem mal iba jediný kandidát. Minister Budaj uviedol, že hoci to pre ministerstvo nebolo výhodné, s výsledkami rokovaní je spokojný.