Vláda avizuje, že končí s plošným zastropovaním cien energií. Prudký nárast účtov za energie by domácnosti nemuseli pocítiť, ak by vymenili staré okná či zateplili strechu.
Rekordné ceny energií s negatívnymi dôsledkami pre domácnosti a priemysel sa slovenská vláda snažila zmierniť dotáciami. Väčšina energie na Slovensku však pochádza z fosílnych palív, takže priame aj nepriame dotácie smerovali najmä do nich, píše Milan Zvara.
Prehradenie starého Dunaja by ohrozilo nielen kvalitu podzemnej vody, zničilo vzácne ekosystémy a zvýšilo povodňové ohrozenie, ale spôsobilo by aj masívne bujnenie rias a inváznych druhov.
Pre chybné stanovenie limitov sa investícia možno vyhne plnému posúdeniu vplyvov na životné prostredie aj následnému dohľadu zo strany inšpekcie životného prostredia, píše odborníčka na odpadové hospodárstvo Monika Medovičová.
Európa môže prežiť bez ruskej ropy. Maďarsko, Slovensko a Česko nie sú výnimkou, aj keď tvrdo lobovali za výnimky zo zákazu dovozu ruskej ropy do EÚ, píše Martin Vladimirov.
Európska ľudová strana by urobila chybu, ak by oslabila nariadenie, ktoré poháňa klimatické a priemyselné zmeny v európskom automobilovom priemysle, píše Julia Poliscanova.
Únia chce dať štátom do rúk nástroje a návod, ako reagovať na ďalšiu energetickú krízu. Nové pravidlá chránia zraniteľné skupiny a podporujú úložiská, píše CEO Fuergy Radoslav Štompf.
Systém jednotných patentov má za sebou veľmi dobrý štart a máme všetky dôvody veriť, že jeho úspech v nasledujúcich mesiacoch a rokoch ešte porastie, píše prezident Európskeho patentového úradu António Campinos.
Nástupca výskumného programu Horizont musí naplniť očakávanie posunúť konkurencieschopnosť EÚ v nasledujúcom desaťročí, píšu José Manuel Barroso a Ján Figeľ.
Európska legislatíva v oblasti životného prostredia môže pomôcť riešiť problém s neplodnosťou a zlým demografickým vývojom, píše Denisa Priadková, odborníčka na reprodukčné zdravie, a Lucia Kleštincová, odborníčka na európske politiky.
K politickým vraždám často dochádza v autoritárskych krajinách a ešte častejšie v diktatúrach. Keď zvoleného politika zastrelia v demokratickej krajine, otvorí to v spoločnosti rany, ktoré sa liečia veľmi ťažko.
Odsudzujeme útok na premiéra Roberta Fica. Útok na Roberta Fica je útokom na nás všetkých. Je to cesta nenávisti, ktorá nemôže ovládať Slovensko, lebo nás posunie na najtemnejšie miesta na mape.
Európska únia musí reagovať na vonkajšie a vnútorné zmeny. Rusko je hrozbou, najmä pre krajiny na východnej hranici Únie ako Slovensko, a my na to musíme reagovať, píše v komentári Radovan Geist.
Tak, ako sú dnes obavy z digitálnej formy meny, boli v minulosti obavy z platobných kariet. Evolúcia v spôsobe platenia sa zastaviť nedá a strašením si strieľame do vlastnej nohy, píše Peter Paluš.
Slovensko už dlho zaostáva s povinnosťou stabilizácie komunálneho odpadu, ktorá nám vyplýva z európskej legislatívy. Je rozdiel, či ju splníme len formálne, alebo skutočne efektívne, píše Michal Sabo.
Firmy aj ich zamestnanci platia na Slovensku vyššie dane a odvody za elektromobily než za konvenčné vozidlá. Zníženie daňového zaťaženia bezemisných áut by motivovalo firmy, aby ich kupovali ako služobné vozidlá, píše Juraj Ďuratný.
Poľsko plánuje dotovať kúpu elektrokamiónov a budovanie nabíjačiek 700 miliónmi eur z Modernizačného fondu. Slovenskí autodopravcovia tak čelia riziku straty zákaziek, keďže zadávatelia prepravných tendrov uprednostňujú flotily s nízkymi alebo nulovými emisiami, píše Martin Jelenek.
Poslednou šancou je Antverpská deklarácia, v ktorej najväčší priemyselníci Európy akceptovali zelenú dohodu EÚ s jedným veľkým ALE. A tým je, že EÚ musí tvoriť politiku, ktorá podporí inovačné prístupy a technológie a pomôže s ich financovaním, píše Anton Molnár.
Pred šiestimi rokmi zavraždili nášho kolegu Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Zavraždili ho, lebo písal o korupcii a podvodoch ľudí, ktorí mali ochranu od štátu vedeného Robertom Ficom.
Vicepremiér tvrdí, že nie je dôvod na obavy, aj keď samotná eurokomisia ich vyjadruje opakovane. Brusel zatiaľ nijako nenaznačil, že by ho vysvetlenia vlády uspokojovali.
Vláda má tento mesiac rokovať o tom, ako by mal slovenský automobilový priemysel prejsť na elektromobilitu. Inšpirovať sa môže Nemeckom, kde chce vláda spoločne s priemyslom a odbormi uviesť do roku 2030 na trh 15 miliónov elektromobilov, píše Patrik Križanský.
Uniknutý volebný manifest stredopravej Európskej ľudovej strany sľubuje „zrevidovať“ postupné vyraďovanie áut so spaľovacími motormi. To vyvoláva otázky, či sa v prípade víťazstva konzervatívnych strán v eurovoľbách budú rušiť ťažko vydobyté zákony v rámci Zelenej dohody.
Vláda považuje spaľovne za najlepšie riešenie pre komunálny odpad, čím popiera hierarchiu odpadového hospodárstva. V pláne je šesť nových spaľovní, ktoré sú pre územie Slovenska predimenzované, keďže objem odpadu vhodného na energetické účely od roku 2015 klesá, píše Monika Medovičová.