Vystúpenie Ďuriš Nicholsonovej ukázalo, že najväčším problémom eurofondov už dávno nie je korupcia a podvody, ale neznalosť a politika – a najlepšie ich kombinácia.
EÚ je na pôde OSN pozorovateľom už takmer dekádu. Mnohé krajiny so silným štáto-centrickým usporiadaním to však stále vnímajú ako kontroverzné. Napriek tomu sa bloku pri rokovaniach o Agende 2030 podarilo v organizácii presadiť svoje hodnoty.
Odchádzajúci americký prezident nie je len príčinou, ale predovšetkým symptómom. Aj keď odíde, základné dôvody rozdelenia, nedôvery a frustrácie, nezmiznú. Tieto vlastnosti nie sú jedinečné pre americkú spoločnosť a máme ich aj u nás doma, v Európe, píše Věra Jourová.
Návrat do čias pred pandémiou už nestačí, potrebujeme „nový normál“. Koronakríza preto nie je iba výzvou, ale aj príležitosťou, ktorú treba využiť, píše v komentári štátny tajomník rezortu diplomacie MARTIN KLUS (SaS).
Priority vlády by mali byť investovanie do ľudí, verejných služieb a do podnikateľského prostredia vrátane digitálnej infraštruktúry, píše DANIEL PRINZ z Harvard University.
V posledných rokoch sa šíril naratív o členských štátoch zo strednej a východnej Európy, ktoré ohrozujú jednotu EÚ voči Číne. Nedávne udalosti, ktoré vyvrcholili unáhleným uzavretím investičnej dohody s Pekingom, však ukazujú, že väčšou prekážkou jednotnej reakcie je francúzsko-nemecké spojenectvo.
Mestá a regióny v Spojenom kráľovstve aj v EÚ musia hľadať spôsoby, ako uľahčiť a zmierniť dôsledky brexitu na komunity, píšu v spoločnom komentári APOSTOLOS TZITZIKOSTAS a SADIQ KHAN.
Geografické rozmiestnenie kritických surovín v Európe ponúka zaujímavé príležitosti. Mnohé ložiská sa nachádzajú v oblastiach, ktoré sú dnes závislé na ťažbe uhlia. Potenciál predstavuje aj banský odpad bohatý na kritické suroviny, píše MICHAL CEHLÁR.
Verejná doprava v Bratislave, modernizácia železničnej dopravy a budovanie siete nabíjacích staníc sú príklady ako Európska finančná banka financuje energetickú transformáciu Slovenska. Jej viceprezidentka LILYANA PAVLOVOVÁ vysvetľuje, v čom spočíva nový Klimatický plán EIB.
Spôsoby boja proti dezinformáciám sa na Slovensku a v Čechách podobajú, no obdobná je aj neochota trestať manipulátorov. Legislatíva existuje, ale chýba vôľa a konsenzus použiť ju. V čase krízy navyše iba dobiehame zameškané a improvizujeme, píše TOMÁŠ KRIŠŠÁK.
Neaktuálne, nedostatočné a chýbajúce ciele, opatrenia bez environmentálnych kritérií, nedostatok systémového prístupu. Časť Zelená ekonomika návrhu národného reformného plánu je sklamaním, píšu LADISLAV HEGHY, ZUZANA HUDECOVÁ a MARTIN HOJSÍK.
Európsky parlament odhlasoval minulý týždeň cieľ zníženia emisií oxidu uhličitého o 60 percent do roku 2030. Schváliť ho však budú musieť aj členské štáty. S akou pozíciou pôjde do Bruselu Igor Matovič? Vláda by mala čo najskôr jasne komunikovať svoje zámery, aby sa jednotlivé sektory a trh vedeli pripraviť.
Lídri by mali využiť plán obnovy na naplnenie klimatických požiadaviek svojich občanov. Zužitkovať pri tom môžu skúsenosti z transformácie, píšu zástupcovia mimovládnych organizácii z krajín strednej a východnej Európy.
Izrael môže k riešeniu problému straty biodiverzity prispieť zdieľaním svojich skúseností a technológií, ktoré nielen znižujú rozsah škôd, ale počítajú aj s rastúcim dopytom ľudstva po nerastných surovinách, potravinách, vode a energii, píše veľvyslanec Izraela na Slovensku BOAZ MODAI.
Problémom nie sú prehnané požiadavky, ale prezident Erdoğan. Turci sa totiž nemôžu čudovať, že v kakofónii jeho kriku nebudú Európania schopní počúvať konštruktívne a azda aj oprávnené protiargumenty.
Diskusia o vykurovaní miest a obcí v okrese Prievidza po útlme uhlia v roku 2023 sa točí okolo dvoch návrhov. Žiadny z nich však nerieši hlavný problém a tým je vysoká energetická náročnosť budov a tepelných rozvodov v regióne, píše LENKA ILČÍKOVÁ.
Slovensko si v novej bezpečnostnej stratégii nemôže dovoliť naďalej Peking ignorovať. Pripraviť sa dokáže lepšie, ak sa zameria na štyri výzvy: propagandu, zneužívanie investícii, strategickú korupciu a dodávky strategických materiálov, hovorí expert na Čínu.
Dodávatelia a predajcovia počas letných horúčav intuitívne skladujú vajíčka v chladiacich zariadeniach, aby sa neskazili, hoci to nariadenie Európskej únie nedovoľuje, píše KOSTADIN FIKIIN.
Slovensko dlhodobo nenaplňuje európske klimatické ciele v oblasti obnoviteľných zdrojov a energetickej účinnosti. Kľúčovým impulzom pre rozvoj sektora zelenej energetiky môže byť obnova ekonomiky po koronakríze a nová legislatíva.
Pandémia posilňuje dezinformácie, ale platí to aj opačne - dezinformácie zhoršujú pandémiu, píšu analytici MIROSLAVA SAWARIS a PÉTER KREKÓ. GLOBSEC zakladá platformu, ktorej cieľom je posilniť hlas menších a najzraniteľnejších krajín EÚ v boji proti dezinformáciám.
Protesty v Bulharsku sú skutočným občianskym protestom proti straníckemu štátu a v prospech základných demokratických práv, ako je sloboda médií, píše novinárka Maria Stoyanova.
Dohoda lídrov o pláne obnovy EÚ je výbornou správou pre Slovensko, no oslabenie niektorých programov a nástrojov oproti návrhom Komisie a Parlamentu, na ňu vrhá menej pozitívne svetlo, píše v komentári europoslanec ROBERT HAJŠEL.
Neviditeľný koronavírus nás doviedol do najhlbšej finančnej krízy v povojnovej histórii Európy. Po misii „záchrana životov“, nás vo veľmi krátkom čase čaká misia „záchrana občanov pred sociálnymi tragédiami“, píše Martin Klus. Únia podľa neho potrebuje spoločný záchranný plán čo najskôr.