Spotreba energie v budovách sa výrazne zvýši v dôsledku masívneho rozšírenia chladiacich systémov. Budú za tým extrémne vysoké teploty a dlhé obdobia horúčav v kombinácii s rastúcou kúpyschopnosťou obyvateľov, píše PETER ROBL.
Slovensko je na chvoste EÚ v podmienkach podpory výskumu a vývoja. Ak sa nič nezmení, ostaneme len montážnou dielňou, píše Wilfried Serles, managing partner Grant Thornton.
Podpora výskumu a inovácií bude rozhodujúca pre budúcnosť poľnohospodárstva. Slovensko má vďaka inováciám príležitosť vzkriesiť svoje kedysi prosperujúce odvetvie.
Európska smernica o autorskom práve by sa mala vyvarovať reformám, ktoré zoberú vydavateľom právo na možnosť voľby ohľadne distribúcie ich obsahu a spôsobu, ako na ňom budú zarábať, píše RICHARD GINGRAS.
Slovensko nedostatočne podporuje zelené energie na miestnej a národnej úrovni. Viaceré dobré kroky v poslednej dobe však dávajú nádej do budúcnosti, píše JURAJ MELICHÁR.
Argumentácia niektorých oponentov európskych humanitárnych víz naznačuje, že riešenia pre znovuzískanie kontroly nad migračnými pohybmi vidia skôr v úplnom zabránení príchodu utečencov do Únie, čo legálne nie je možné, píše Zuzana Števulová.
Cieľom analýzy je podporiť rozvoj regionálnych podnikateľských ekosystémov v krajinách V4 a na Ukrajine. Hlavnými slabinami a výzvami ukrajinského ekosystému je nedostatok strategického prístupu k inováciám a politikám podpory vedy a výskumu, obmedzený prístup k investičnému kapitálu pre startupy nachádzajúce...
Migrácia je jednou z veľkých otázok súčasnosti. Témou tohoročného Medzinárodného dňa migrantov, ktorý si dnes, 18. decembra pripomíname, je dôstojná migrácia (#WithDignity).
Motivovať ďalších k tomu, aby sa zapojili do aktivít v prospech iných osôb bez nároku na finančnú odmenu nie je ľahké. Napriek tomu dnes po celom svete dobrovoľníči miliarda ľudí.
Dlhodobá európska klimatická stratégia by mala zohľadniť dopady dekarbonizácie v jednotlivých odvetviach a regiónoch. Platforma Európskej komisie, aká funguje pre uhlie, by sa mala rozšíriť o dopravu alebo poľnohospodárstvo, píšu LISA FISCHEROVÁ a REBEKKA POPPOVÁ.
Európska predpisy vo všeobecnosti viedli k zvýšeniu miery separovania a recyklácie komunálneho odpadu. Slovensku sa však nedarí zavádzať ekodizajn výrobkov a predchádzať tak vzniku odpadu, píše TOMÁŠ KOLENČÍK.
Dohoda o brexite vyvolala najväčší spor v britskej politike od roku 1938, kedy sa vtedajší premiér Neville Chamberlain vrátil z Mníchova s papierom a tvrdil, že získal „mier pre naše časy,“ píše Denis MacShane.
Komisia plánuje posilniť Frontex. Názor českého premiéra Babiša na túto agentúru sa v poslednej dobe dynamicky mení. Česká republika tak môže byť pre ostatné členské krajiny a inštitúcie EÚ zle čitateľná, píše analytik EURACTIV.cz ONDŘEJ PLEVÁK.
Slovensko skládkuje celkovo 66 percent komunálneho odpadu a triedi, recykluje a kompostuje len 23 percent. Ponitrianske združenie obcí však dosahuje oveľa lepšie výsledky, ktoré majú európsku úroveň, píše IVANA MALEŠ.
Peking naďalej zvyšuje svoj vplyv na Balkáne, no porovnávanie s Ruskom nie je na mieste. Čínsky vplyv sa od toho ruského líši v motivácii aj v nástrojoch, ktoré na svoje šírenie používa, píše MATEJ ŠIMALČÍK.
Slovenské domácnosti platia najväčšiu časť svojich príjmov za energie zo všetkých krajín EÚ. Zvýšenie ceny elektriny z uhlia od súkromnej firmy HBP, ktoré musia Slovenské elektrárne spaľovať, sa premietne do účtov za elektrinu aj u najchudobnejších ľudí, píše JURAJ MELICHÁR.
Volebné zásahy, falošné správy, hyberstraníckosť, ransomwary, odmietanie vstupu a služby, kybernetický terorizmus.... Vitajte v novej, normálnej Európe, píše PHILIPPE COTELLE.
Kritické myslenie voči nášmu i medzinárodnému prístupu pri tvorbe zahraničnej politiky je základným kameňom vzniku aj pretrvávania Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku, píše pri príležitosti 25. výročia jeho založenia jeho zakladateľka.
Zvýšenie poplatku za uskladnenie odpadu na skládku je krok správnym smerom. Výška poplatku však nemusí motivovať triediť a recyklovať odpad, a rovnako aj spôsob rozdeľovania príjmu z poplatku za uskladnenie môže vzbudzovať pochybnosti, píše JOZEF SEMANČÍN.
EIB a EBRD neprestali poskytovať miliardy eur daňových poplatníkov energetickým podnikom závislým na uhlí v Srbsku a Poľsku. Ohrozujú tým boj s klimatickými zmenami.
Krajinám strednej a východnej Európy sa otvára viacero možností, ako získať nové finančné prostriedky z nasledujúceho dlhodobého rozpočtu EÚ. V rokovaniach o jeho budúcej podobe musia zabudnúť na vzájomné nezhody, píše VLADISLAVA GUBALOVÁ.