Balkán musí dostať jednoznačný prísľub

Kalypso Aude Nicolaidis, profesorka Oxfordskej univerzity grécko-francúzskeho pôvodu, v rozhovore priznáva, že skupina „nemala priestor na to, aby bola špecifickejšia“ pokiaľ ide o rozširovanie EÚ. Podľa nej sú ale všetci členovia skupiny presvedčenými podprovateľmi vstupu krajín západného Balkánu do EÚ.

Odkedy Bulharsko a Rumunsko vstúpili v roku 2004 do EÚ je Brusel mimoriadne opatrný a vyhýba sa zmienkam o konkrétnych dátumoch pre ukončenie prístupových rokovaní s kandidátskymi krajinami. Odmieta tiež stanoviť akékoľvek časové horizonty.

Chorvátsko je nateraz jedinou krajinou, o ktorej sa pozitívne hovorí, že by mala byť schopná ukončiť prístupové rokovania do konca tohto roka a stať sa členskou krajinou v roku 2012. Ostatné krajiny západného Balkánu – Srbsko, Macedónsko, Čierna Hora a Bosna a Hercegovina- stále tápu v tme.

Rok 2014 v sebe nesie symboliku 100. výročia začiatku prvej svetovej vojny, za ktorej začiatok sa považuje sarajevský atentát.

„Naozaj sme diskutovali o myšlienke stanoviť rok 2014 ako cieľový dátum do ktorého by krajiny v regióne dostali abolútny a pevný záväzok o pristúpení a jasnú cestovnú mapu poslednej časti cesty“, povedala.

Podľa Nicolaidis by mala EÚ medzičasom posilniť podmienky a zároveň posilniť „nositeľov zmeny“ v každej z týchto krajín, najmä pokiaľ ide o ich schopnosť bojovať proti nepotizmu a korupcii a brať svoje vlády na zodpovednosť.

„Domnievam sa, že Grécko má na tejto agende eminentný záujem, veď treba začať na vlastnom dvore“, hovorí profesorka, ktorá je od roku 1996 poradkyňou súčasného premiéra Papandreua v európskych záležitostiach.

Za dobrý nápad Nicolaidis považuje aj tzv. agory – alebo miesta zhromažďovania sa – podobné tým v antickom Grécku, na ktorých by sa diskutovalo o európskych politikách a do ktorých by sa zapojili veľké skupiny občanov z Európy.

„S Georgem Papandreou sme začali propagovať myšlienku Európskej agory v roku 2002 počas Konventu (…). Chcela by som zdôrazniť, že myšlienka európskej agory, o ktorej hovoríme teraz je na inej úrovni – bolo by to niekoľko sto stretnutí tohto typu v jediný týždeň. Malo by to mnoho rozmerov, viac podobné popovému festivalu“, hovorí.