Erhard Busek: Rozhodovanie o rozširovaní EÚ by malo byť rýchlejšie

Erhard Busek, zdroj: Getty Images/AFP

Tlak na Európsku úniu, aby zmenila systémy rozhodovania, sa stupňuje, tvrdí Busek, bývalý koordinátor Paktu stability pre juhovýchodnú Európu. Podľa jeho slov znepokojenie spôsobili najmä členské štáty odmietajúce ďalšie rozširovanie EÚ.

„Osobne som presvedčený, že súčasné prerozdelenie váhy hlasov a tiež nedostatok kvalifikovanej väčšiny pri väčšine situácií je skutočným dôvodom týchto váhavých postojov. Nemá to nič spoločné s regiónom, pretože každej členskej krajine je úplne jasné, že všetky štáty západného Balkánu by sa mali stať súčasťou EÚ,“ vyhlásil.  

Podľa jeho osobného názoru by sa mohlo predísť nezhodám medzi susednými štátmi regiónu, pokiaľ by mohli do EÚ vstúpiť ako blok. Ako príklad uviedol rozpory medzi Chorvátskom a Slovinskom ohľadom hraníc, ktoré by sa mali riešiť vyjednávaním.

„Môj osobný názor je […], že by sa mal vytvoriť blok vstupujúcich krajín. Pretože existuje reálne riziko, o ktorom sme sa presvedčili na príklade Slovinska a Chorvátska , že jedna krajina by mohla blokovať vstup susednej krajiny pre bilaterálne nezhody. Ide o skutočný nezmysel a preto si myslím, že by sa to malo urobiť spoločne,“ tvrdí Busek.

Busek nepopieral, že aj jeho rodné Rakúsko zaujalo negatívne stanovisku voči vstupu Turecka, no verí, že Viedeň si praje vstup západného Balkánu. V prípade Nemecka si myšlí, že akékoľvek diskusie o ďalšom rozširovaní blokuje volebná kampaň pred jesennými národnými voľbami.

Na otázku, či Albánsko bude nasledovať príklad Čiernej hory a podá oficiálnu žiadosť o členstvo v EÚ aj napriek radám Bruselu, dal najavo že vláda by takýto krok mohla využiť ako výhodu pred parlamentnými voľbami 28. júna.

Úplné znenie interview v anglickom jazyku nájdete na tejto linke.