EurActiv Chat

PREPIS NIE JE JAZYKOVO UPRAVENÝ, SPÁROVANE SÚ OTÁZKY S ODPOVEĎAMI.

peter

Dobrý deň, otázka na pána Kozlíka: Francúzsky prezident Hollande prišiel s návrhom spoločnej ekonomickej vlády v Eurozóne. Čo si myslíte o jeho projekte?

Sergej Kozlik

Ako spieva P. Habera – je to vo hviezdach. Je to zatial velmi vzdialena tema a myslim si, ze skor sluzi na odputanie pozornosti od aktualnzch problemov Francuzsak

EurActiv.sk

Otazka zaslaná skôr pre pána Kukana: O ktore dalšie krajiny okrem oficialne uznaných by sa podla vás mohla EU rozrásť ?

Eduard Kukan

Chorvátsko sa stane členom Únie 1. júla t.r. Tým bude mať EU 28 členov. Ďalšou jedinou rokujúcou krajinou je Čierna Hora, ale tá je iba na začiatku prístupových rokovaní. Blízko k začiatku takýchto rokovaní má tiež Srbsko, ktoré by mohlo dostať termín na júnovom zasadnutí Európskej rady. Island, ktorý už rokoval po voľbách a po nástupe novej vlády prerušil rokovania s tým, že táto vláda nemá záujem o členstvo v EU.

peter

Rád by som využil priestor a spýtal sa aj pána Kukana: Je podľa Vás zbrojné embargo, ktoré nebolo predĺžené dobrou správou pre ďalší vývoj v Sýrii? Čo hovoríte na vplyv Ruska na celý konflikt? Vďaka. P.

Eduard Kukan

Nepredlženie zbrojného embarga na vývoz zbraní do Sýrie považujem za veľmi zlé, nešťastné a nezodpovedné rozhodnutie. Situáciu skôr skomplikuje ako sprehladní. Aj Rusko týmto získalo možnosť väčšieho uplatnenia svojho vplyvu na situáciu v Sýrii. Prijať takéto rozhodnutie v čase, keď USA a Rusko sa snažia o zvolanie konferencie, na ktorej by sa hľadalo politické riešenie situácie (podľa mňa jediné správne) je špatné. Európska únia týmto rozhodnutím značne poškodila svoju povesť a kredibilitu u občanov, ako aj u svetových politikov.

Monika Smolkova

Dobrý deň Peter, aj keď otázku ste položili p. Kukanovi, dovolte aby som povedala aj svoj názor na zrušenie zbrojného embarga pre Sýriu. Bolo to veľmi zlé rozhodnutie. EÚ dostala v minulom roku Nobelove cenu za mier, preto sme sa mali viac snažiť o vplyv na mierové rokovania medzi bojujúcimi stranami v Sýrii. Zo Sýrie už odišlo viac ako jeden a pol mil. utečencov, odhady hovoria o viac ako 70 tis. mrtvych. Najviac trpia nevinní, ženy, deti,.. preto bolo zrušenie embarga zlé rozhodnutie.

EurActiv.sk

Otázka pre pána Kozlíka: Dobrý deň pán Kozlík, je pravda, že roširovanie EU v roku 2004 bolo podmienené prijatím ústupkov pri SPP vo forme nižších dotácií? Mali kandidátske krajiny vtedy možnosti na presadenie rovnoprávnosti ohľadne SPP?

Sergej Kozlik

Nielen Slovensko, ale aj dalsie pristupujuce staty boli pod vyraznym tlakom starych clenskych statov EU. Niektore, ako Polsko, Slovinsko si vyjednali v agrosektore lepsie podmienky, niektore, ako aj nasa krajina, ale najme pobaltske staty, zase ustupili prilis. Dnes uz vieme, ze stare clenske staty mali zaujem dosiahnut redukciu polnohospodarskej vyroby v novych krajinach o jednu tretinu, co aj dosiahli. Podobny ustupok Slovensko urobilo aj pri suhlase s predcasnym odstavenim dvoch blokov jadrovej elektrarne Jaslovske Bohunice.

peter

Dobrý deň pani Smolková, ďakujem, mal som aj otázku na Vás ohľadne ľudských práv, viem, že sa tejto téme venujete. Ako vnímate situáciu v Maďarsku? Mám na mysli zmeny v kompetenciách ústavného súdu a pod. Nemala by únia viac tlačiť na Orbána? ď.

Monika Smolkova

Európska únia "tlačí" na vládu Viktora Orbanu a určitebude musieť meniť, resp. revidovať už prijaté zákony. Veľa sa o tom diskutovalo v EP a angažuje sa aj Komisia

Pavel

Otázka pro pana europoslance Kozlíka: Dobrý den pane europoslanče. Minulý týden jsem zaznamenal blog, který staví na hlavičku výsledky tzv. MEPranking. Podle tohoto rankingu si mezi slovenskými europoslanci nejlépe vede paní europoslankyně Flašíková-Beňová. Vy jste pro změnu trochu vzadu a jste mezi třemi nejméně aktivními slovenskými europoslanci – vykazujete 34.2 % aktivity oproti průměrnému europoslanci (ze 753 europoslanců jste získal 544. místo). Můžete se k tomuto vyjádřit?

Sergej Kozlik

Uvedene hodnotenia su nezmyselne, pretoze vychadzaju z kvantitativnych napoctov napr poctu jednominutovych vystupeni k vysvetleniu hlasovania, ktore je mozne robit aj pisomnou formou. V prvej desiatke europoslancov je vela takych, ktori v snahe byt najlepsi podavaju taketo pisomne staniviska v stovkach, a ku kazdej teme. Nemam zaujem zucastnovat sa na takejto tupej sutazi. Su to nezmyselne hodnotenia. Ak chcete hodnotit poslancov, musite sa pytat odbornych institucii. To vsak nie je jednoduche.

RD

Dobry den. Moja otazka je pre ktorehokolvek z poslancov: Co myslite, ze by mohlo zvysit ucast slovenskych obcanov na volbach do EP? Pomoze avizovane menovanie kandidatov velkych politickych skupin na predsedu Komisie?

Eduard Kukan

Som skeptický pokiaľ ide mobilizačný účinok takéhoto postupu na účasť Slovákov v eurovoľbách. Podľa mňa väčší účinok by mohlo mať to, keby sa nám občanov podarilo viac presvedčiť o tom, že Európsky parlament je inštitúcia, ktorá sa zaoberá a rozhoduje o otázkach, ktoré sa dotýkajú ich každodenného života a mohli by im ho uľahčiť.

Monika Smolkova

Účasť vo voľbách do EP v roku 2014 bude určite vyššia ako tomu bolo v roku 2009. Ľudia si uvedomujú výhody nášho členstva v EÚ, viac vedia o činnosti našich europoslancov. Osobne veľa navštevujem stredné a vysoké školy a na besedách so študentami sa snažim približiť im prácu a činnosť európskych inštitúcií a prácu poslancov v EP. Dúfam, že aj média v období pred parlamentnými voľbami viac sa budú venovať práci poslancov v EP.

Pavel

Otázka pro pana europoslance Kukana: Dobrý den pane europoslanče, baronka Ashtonová oznámila, že již v nové Komisi nebude chtít pokračovat. Kdo by podle Vás byl ideálním šéfem zahraniční služby EU po ní?

Eduard Kukan

Toto oznámenie baronesy Ashtonovej sme v EP mnohí prijali s úľavou. Pokiaľ ide o jej nástupcu, nechcel by som spomínať konkrétne mená. Rozhodne by to všam mal byť človek, ktorý má bohaté skúsenosti z práce v oblasti zahraničnej politiky. Nemal by pochádzať z veľkej krajiny. Myslím si, že takýchto vhodných osobností je v Európe dosť. .

VilmaK

Dobrý deň, otázka zrejme najmä na pána poslanca Kozlíka, ale aj vo všeobecnosti. Ako si predstavujete riešenie otázky vlastných zdrojov do rozpočtu EÚ? Dakujem.

Sergej Kozlik

Mila Vilma. Vlastne zdroje rozpoctu EU su momentalne velkym hitom. Hlada sa forma, ako zautomatizovat prijmy europskeho rozpoctu tak, aby kazdorocne nevznikala hadka, kto kolko prispeje. Su rozne uvahy, momentalne sa je tu pokus, aby castou takehoto zdroja boli dane z financnych transakcii – tzv. bankova dan. Zhoda vsak zatial nie je na obzore. Osobne si myslim, ze bankove dane, pokial budu na europskej urovni zavedene, by mali sluzit skor ako zdroj na vytvorenei fondu ochrany bank, ktory ma byt sucastou bankovej unie. Vsetky krizy sa totiz zacinaju a koncia v bankach. Minat peniaze odvedene z cinnosti bank na beznu spotrebe EU pokladam za nezmysel. Ak teda mame dospiet k vlastnemu zdroju rozpoctu EU, skor by som myslel, ze by to mal byt jednotny percentualny odvod z HDP. Podotykam vsak, ze nemenej mensim problemom ako vlastne zdroje, je rozdelenie rozpoctu EU.

peter

Dovolím si ešte otázku na pani Neveďalovú: Ako hodnotíte "Európsku záruku pre mladých ľudí"? Nemala by únia vyčleniť viac prostriedkov na tento nástroj v boji s nezamestnanosťou mladých? Ako podľa Vás prebehne jej implementácia, ako ju prijmú členské štáty? ďakujem.

Katarina Nevedalova

zdravím Vás, Peter. Záruku pre mladých ľudí hodnotim samozrejme pozitivne, ale treba si uvedomit, ze je to len jeden z nastrojov. Nevyriesi nezamestnanost, pretoze v nej nie je dostatocny objem financnych prostriedkov . Je to ale dobry zaklad na riesenie momentalnej situacie a moze pomoct istej casti mladych ludi. Clenske staty tuto moznost podla mna prijmu pozitivne, nikto predsa nechce, aby mladi ludia nemali pracu. Otazne je ale to, co urobia s dalej. Potrebujeme prehodnotit celkovo system vzdelavania v EU, aby sme mali absolventov s dostatocnymi zrucnostami a dokazali sa zamestnat

Martin Gbur

Dobry den, chcem sa opytat na novy program YES Europe ..ako to vyzera s jeho schvalovanim?

Katarina Nevedalova

zdravim Martin. Novy program YES Europe/Erasmus for all je zatial este stale v procese schvalovania. Predpokladame, ze by sme to mohli stihnut v druhej dekade juna. Momentalne totiz prebieha trialog trochu europskych institucii, ktore sa musia zhodnut na spolocnom zneni. Debata je vlastne uz vo finale, ale kedze este nie je schvaleny cely rozpocet na roky 2014-2020, nemozeme tuto debatu uzavriet. Ale osobne si myslim, ze sa nam podari pripravit velmi dobry program, ktory ponukne moznosti viac ludom ako bol sucet doterajsich programov. Ved len napriklad v casti vysokoskolskej mobility ratame s moznostou Erasmu pre 2 mil studentov, pricom za poslednych 25 rokov Erasmu to bolo dokopy 3 mil, cize je tam velky narast

peter

Ďakujem pani Neveďalová, ešte položím otázku, čo konkrétne má podľa Vás Komisia v pláne podniknúť v oblasti školstva? Je evidentné, že mnohé odbory na vysokých školách strácajú hodnotu a absolventi sa nevedia uplatniť…

Katarina Nevedalova

mily Peter, nemozem hovorit za Europsku komisiu. Mozem sa ale vyjadrit k praci EP a k tomu o com momentalne rokujeme. Komisia pripravila material tzv Rethinking education (reforma vzdelavania), kde sa prave zameriava na riesenie Vami oznaceneho problemu. Vieme, ze existuje, ale bohuzial vzdelavanie patri pod subsidiaritu, to znamena, ze v tejto politike mame iba odporucacie moznosti a nevieme zmenit system clenskych statov. Navrhujeme vsak viacero rieseni a verime, ze clenske staty si ich osvoja. Napriklad vacsiu spolupracu vzdelavacich institucii a trhu prace – tzv education-business dialog, lepsie vzdelavanie v jazykoch, uznavanie neformalneho vzdelavania atd

RD

Pan Kukan: ale ako by bolo mozne obcanov o tom "presvedcit"? myslite, ze je to otazka informovanosti obcanov o pravomociach a aktivitach EP? Nepomohla by skor castejsia ucast poslancov EP v politickych diskusiach? (v mediach, ci "nazivo")

Eduard Kukan

Pán RD, veď to práve robíme, či nie ? Môžem Vás ubezpečiť, že ostatní kolegovia aj ja, chodíme tak často na diskuzie s občanmi, so študentami a ďalšími skupinami našej spoločnosti, ako nám toi objektívne podmienky, teda náš pobyt na Slovensku umožňuje. Čo sa nám doteraz nepodarilo, je priviesť občanov k tomu, aby aj oni sami mali záujem. Myslím si, že bez toho budú všetky naše snahy márne.

Pavel

Poprosil bych stanovisko všech: MZV Velké Británie Hague minulý týden ve svém projevu naznačil, že by si přál, aby měly národní parlamenty možnost blokovat rozhodnutí EU. Co si o tom myslíte?

Katarina Nevedalova

mily Pavel. Myslim, ze pan Hague ma zlych poradcov, pretoze dnes uz narodne parlamenty mozu blokovat rozhodnutia EU. Je to moznost, ktoru im dala Lisabonska zmluva. Nemoze to ale urobit jeden parlament samostatne, ale potrebuje podporu viacerych parlamentov a mozu bud upozornit na potrebu prepracovania navrhu, resp. mozu navrh az zablokovat

Sergej Kozlik

MIly Pavel. Vasa otazka smeruje k teme, ci EU ma byt uniou narodnych statov alebo federaciou. Ja osobne, aj po skusenostiach s europskou politikou, si myslim, ze EU by mala nadalej zostat uniou narodnych statov a mala by hladat ako tento model dalej prehlbovat a sfunkcnovat. Pri vsetkych zasadnych rozhodnutiach EU sa totiz ukazuje, ze v kritickych chvilach vlady aj clenovia paralmentov myslia narodne. To vsak neznamena, ze to musi byt v rozpore so zaujmom EU ako celku. Narodne parlamenty su v znacnej miere mimo hry pokial ide o bezprostredny dosah na europsku politiku, na druhej strane E.parlament je casto v pozicii odtrhnuteho vagona vo vztahu k narodnym zaujmo a politikam. Mozno riesenim by mohlo byt ine usporiadanie vztahov medzi EP a narodnymi parlamentami, a to, ze EP by bol v buducnosti odvodeny od narodnych parlamentov, ktore by na jeho rokavanie vysielali clenov vyboru pre europsku integraciu. To by znamenalo odchod od priamej volby clenov EP a pevne previazanie EP na narodne parlamenty. Podobne funguje Eada Europy v Strasburgu. Je to vsak prilis silna tema na par riadkov…

Pavel

Katko, ten Hagheuv navrh na veto narodniho parlamentu asi spise uprednostnuje unilateralni akci jednoho parlamentu, nez blokaci z duvodu subsidiarity na zaklade dohody tretiny parlamentu. Cili spise bych uvital stanovisko k tomuto.

Katarina Nevedalova

Pavel, nemyslim si, ze unilateralna akcia je spravna. EU nie je abstraktna a rozhoduju v nej ludia, ktori su bud priamo voleni (EP), resp reprezentuju vlady clenskych statov (Eur. rada). Kazdy stat ma teda moznost viacerymi sposobmi ovplyvnovat rozhodovanie EU a takisto, ak to povazuje za nesmierne vazne, moze rozhodnutie aj zablokovat. Nemyslim si preto, ze jeden parlament jednej clenskej krajiny by mal mat takuto moznost. Parlament clenskeho statu rozhoduje o zakonoch v jeho vlastnej krajine. Europska unia rozhodnuje o celej Unii. Nevidim preto zmysel v tejto moznosti, pretoze by podla mojho osobneho nazoru velmi spomalil rozhodovaci proces EU.

EurActiv.sk

Skorsia otazka pre pani Smolkovu: Ako hodnotite doterajsi priebeh projektu EHMK Kosice 2013

Monika Smolkova

Ako Košičanka som veľmi hrdá nato, že Košice získali titul EHMK. Je to obrovská príležitosť pre rozvoj kultúry, zviditeľnenie sa v Európe, ale aj v celosvetovom meradle. V minulom roku som na pôde EP pripravila prezentáciu Košice – EHMK, ktorá sa stretla u mojich kolegov z iných štátov s veľkou odozvou. Určite mnohí z nich navštívia Košice. Projekt EHMK hodnotim veľmi pozitívne. Prináša Košičanom a návštevníkom mesta veľa krásnych zážitkov pri jednotlivých podujatiach, dáva priestor všetkým umeleckým žánrom, mladým umelcom . Oceňujem aj zapojenie sa do projektu Košického samosprávneho kraja. Program Terra incognita – vínna cesta, železná cesta a gotická cesta ponúkajú obyvateľom regiónu a návštevníkom spoznávať kulltúrne dedičstvo našich predkov a krásy najvýchodnejšieho cípu Slovenska. Všetkých pozývam na návštevu Košíc.
Situácia v Turecku je vážnu, je potrebné odsúdiť násilnosti polície voči štrajkujúcim, ktoré sú neadekvátne. Určite sa touto situáciou budeme zaoberať aj v EP na najbližšej plenárnej schodzi.

Katka

Dobrý deň, otázka asi na pána Kukana alebo kohokoľvek, kto sa chce k téme vyjadriť. Rada by som vedela, ako sa EÚ postaví k aktuálnej situácii v Turecku. Prípadne ako to ovplyvní ich prístupový proces k EÚ. Ďakujem.

Eduard Kukan

EU sleduje situáciu v Turecku veľmi pozorne. Určite sa negatívne postaví k tomu, čo sa tam momentálne deje. Otázka dodržiavania ľudských práv, demokratickýchj princípov riadenia spoločnosti patria medzi prioritné otázky tobôž u krajín, s ktorými sa vedú prístupové rokovania. Z tohto pohľadu prístupové rpokovania medzoi Eu a Tureckom, ktoré sa vyvíjajú pomaly a so slabými výsledkami, sa ešte väčšmi spomalia. Určite tiež vyvolajú mnohé otázky o realite budúceho členstva Turecka v EÚ.

RD

Otazka pre ktorehokolvek z europoslancov: Co podla Vas sposobilo sucasnu krizu v eurozone? Bola to casto spominana "nezodpovedna rozpoctova politika", alebo nieco ine?

Sergej Kozlik

Pre RD: Co sposobilo sucasnu krizu. Kapitalizmus je velmi dynamicky, aktivizacia s cielom maximalizacie zisku pri neexistujucom globalnom planovani vsak vytvara pravidelne krizy z nadvyroby. Cca kazdych 10 rokov. Otazkoje len, co je spustacim mechanizmom. Pri krizach v 70,80 rokoch minuleho storocia to boli prudke narasty cien energii a surovin, terazky to bol prebytok nehnutelnosti v USA, Britanii, Spanielsku ci Irsku. Ale zaklad je nerovnovaha medzi ponkoua dopytom. Uplynule krizy neboli o nic mensie nez sucasne – napr. miery nezamestnanosti ci inflacie boli vyssie nez v sucasnosti. Kazda vlada bude tvrdit, ze kriza, s ktorou prave bojuje, je ta najvecsia, aka tu kedy bla a tak sa spravaju aj sucasne vlady. Prekonat sa kazda kriza da, len ked sa ponuka a dopyt opet dostanu do suladu, ked mzdy a socialne vydavky sa dostanu do suladu s moznostami a to samezrejem velmi boli a kladie naroky na vsetky vlady. Najblizsia kriza bude niekedy v horizonte roka 2020.

tamara

Otazka na pana Kozlika: Vsetci popredni predstavitelia EU tvrdia, ze euro je uz zastabilizovane. Vydrzi ale eurozona so vsetkymi sucasnymi clenmi?

Sergej Kozlik

Mila Tamara. Europska unia je predovsetkym jednotny trh. To je jej najsilnejsi autribut. Jednotny trh s volnym pohybom tovarov, kapitalu, sluzieb a dnes aj obcanov. A takyto trh si prirodzene vyziadal aj jednotnu menu. Bolo to sice politicke rozhodnutie, ale s velmi praktickym obsahom. Euro sluzi ako merna jednotka pre obchodnu vymenu, je meradlom hodnot podobne ako je meter spolocnym meradlo pre dlzku. Tym, ze mame jednotnu menu, znizuju sa naklady na obchodnu vymenu, a tym, ze ho pouziva viacero krajin, sa stalo druhou najsilnejsou menou po US dolari. Navrat k narodnym menam by bol krok spet, aj ked nic sa neda vylucit. Skor si vsak myslim, ze by to bol politicky aj ekonomicky nezmysel. Euro nemoze za to, ze niektore krajiny prepalili svoje socialne pozicie, prilis popustili v oblasto miezd a dochodkov, ci vystavby bytov. Ak by aj doslo k navratu k narodnym menam, o par rokov by opet europske staty usudili, ze je potrebny navrat k jednotnej mene.

Sergej Kozlik

Este pre Tamaru. Ci vydrzi Europska unia. Boli tisicrocne rise a zanikli. Ked sa prekonal dovod ich existencie, tak zanikli. Dovodom existencie EU je jednotny trh, v ktorom sa postupne formuju pravidla jednotneho spravania v oblastiach, na ktorych sa clenske staty zhodnu. Je este vela trivialnych veci, kde jednota postupov by bola ziaduca, v prospech obcanov EU, ako su jednotne schemy dopravnych pravidiel, socialneho a zdravotneho zabezpecenia, ktore su velmi dolezite a su nadstavbou ekonomiky a trhu. Ja si osobne myslim, ze nie je najmensi dovod odchadzat od jednotneho trhu a volneho pohybu. Preto, ak sa bude EU dalej vyvijat, tak skor smerom este vacsej inegracie, a to nielen o dalsie staty Europy, ale najme integracie celosvetovych trhov. Prikladom je pripravovana dohoda o spolocnom trhu s USA a Kanadou od r.2015, co postupom casu prinesie aj kroky na zjednocovanie pravidiel medzi EU, USA a Kanadou, a mozno aj kroky na vytvorenie spolocnej meny – akehosi eurodoalara.

tamara

dakujem za odpoved

Martin Gbur

Dakujem slecne Nevedalovej za odpoved.
Pre pani Smolkovu – Košičanku od Košičana – EHMK je veľká šanca pre KE ..ale úprimne si treba povedať, že nevyužitá 🙁 Pozdravujem Martin – košičan

Monika Smolkova

Milý Martin, ja som optimista a verim, že všetko, čo si Košice a KSK do projektu dali, že sa aj podari splniť, aj keď možno s časovým skĺzom

Michal

Chcel by som sa opytat pani Smolkovej – vidite skutocne realne vysledky regionalnej politky EU? Ake? Na vychode Slovenska napriklad.

Monika Smolkova

Michal, Slovensko dostalo na roky 2007-2013 okolo 13 mld. Eur na vyrovnavanie rozdielov. Pre ďalšie obdobie 2014 – 2020 to uz bude 20 mld. Vychod Slovenska bohužiaľ patrí medzi najmenej rozvinuté regióny v rámci všetkých regiónov v EÚ. Musím objektívne povedať, že s čerpaním eurofondov máme problémy, ktoré sú zapričinené viacerými faktormi – od častého striedania vlád, až po nekompetentných posudzovateľov, ale verím, že to všetko sme už prekonali a eurofondy využijeme všetky. Už dnes v mnohých obciach a mestách vidíme vynovené, zrekonštruované školy, nemocnice, verejné priestranstvá,… z prostriedkov EÚ. Pre rýchlejšie a efektívnejšie čerpanie eurofondov by som z centra – jednotlivých ministerstiev presunula časť finančných zdojov na samosprávne kraje, kde dnes už majú fundovaných pracovníkov a vedia najlepšie, kde v kraji treba pomôcť rozvoju.

EurActiv.sk

Skorsia otazka na pana Kukana: viac ako tri a pol roka Slovensko nemá Generálneho prokuratora. Ktorý vyhral voľbu, ale prezident ho odmietol vymenovať. Čo si o tom myslíte?

Eduard Kukan

Toto je názorný príklad toho, že na Slovensku je ešte dosť veľký priestor na zlepšovanie fungovania demokratických inštitúcií. Lebo takáto situácia nemá nijaké racionálne vysvetlenie.

VilmaK

Pan Kozlik, spominate dan z financnych transakcii. Slovensko patri medzi krajiny "posilnenej spoluprace". Ma podla Vas tato dan v 11 statoch vyznam?

Martin Gbur

Mila pani Smolkova – byt optimistom je fajn, byt Kosicanom, vediet o moznostiach, ktore so sebou EHMK pronasa, ale nevidiet ich relaizovane vo vlastnom meste je smutne. Budovy sa prerobia – zrekonstruuju, parky sa ohradia plotmi, ktore tu nikdy neboli, betonu sa vyleje za 70 miliónov Eur, jednotlive projekty meskaju, su drahsie nez planovane rozpocty, dokonca su nekvalitne zrobene vid. priklad Amfiteater atd atd atd. Take nase slovenske je to …a nie EUROPSKE. Byt optimistom je fajn 🙂 Pozdravujem do Bruselu a vsetko dobre prajem.

Pavel

Pane Kukane, jak by podle Vas mela vypadat finalni podoba vztahu mezi EU a Ruskem?

Eduard Kukan

Mala by vyjadrovať realistické záujmy obidvoch partnerov. Ich pozitívna spolupráca by bola užitočná pre obidvoch a takisto aj pre celú medzinárodnú komunitu. Len treba určiť pravidlá, ktoré takúto pozitívnu spoluprácu zabezpečia. Chce to dávku realizmu a veľkorysosti od oboch. Zo strany EÚ správne vybalancovanie požiadaviek na dodržiavanie hodnôt, na ktorých je postavená EÚ a od Ruska správne pochopenie tejto požiadavky.

EurActiv.sk

Skorsia otazka na pani Nevedalovu: Dobrý deň pani Neveďalová, je vôbec možné raz dostať plyn z Turkménska do EU?

Katarina Nevedalova

k Turkmensku: Verim tomu, ze ano. Europska unia (a samozrejme aj Slovensko) potrebuje diverzifikovat zdroje – energeticku bezpecnost. Turkemnsko patri ku krajinam, ktore by dokazali zasobovat EU alternativne zemnym plynom. Je ale potreba konecne sa dohodnut na trase plynovodu a podmienkach. Neide v tejto otazke len o Turkmensko, ale aj o ostatne tranzitne krajiny a o to, ci chceme projekt Nabucco, TANAP alebo chceme nieco ine. EU sa ale musi konecne rozhodnut. Ja len verim, ze sa rozhodne spravne

Sergej Kozlik

MIla Vilma2. Dan z financnych transakcii to nie je Hop na kravku a bude teliatko…Existuju sice iste prve jednotnejsie pohlady na konstrukciu tejto dane, avsak ako cas bezi, objavuju sa aj stale vyraznejsie vyhrady. Najme zo strany Nemecka, ale svoje vyhrady uz formulovala aj vlada SR. Ukazju sa mozne velmi neprijmne dosledky takejto dane, predovsetkym postihujuce vynosy z dlhopisov alebo dochodkoveho sporenia, co su vsetko strategicke zalezitosti spojene s refinancovanim statov alebo dochodkov. Vyjadril som aj svoj nazor, ze tato dan by nemala byt zrojom pre bezne vydavky, ci uz narodnych alebo europskeho rozpoctu.

RD

Ako odhadujete sance na uzavretie transatlantickej obchodnej dohody?

Eduard Kukan

O transatlantickej dohode a o transatlantickej spolupráci vcšeobecne sa rokuje. Myslím si, že jej uzavretie by bolo krokom vpred a priaznivo by mohlo ovplyvniť vzťahy medzi euroatlantickými partnermi. Pre Eu by to bolo určite pozitívne z jej ohľadu posilnenia si postavenia na svetovej scéne, ako dôležitý globálny hráč.

Zuzana

Pani Nevedalova, Ako mozu eurofondy pomoc pri prieseni problemu nezamestnanosti? Myslite, ze z prostriedkov z eurofondov mozu vzniknut pracovne miesta, ktore su perspektivne a dlhodobo udrzatelne (aj po skonceni obdobia cerpania pomoci)?

Katarina Nevedalova

mila Zuzana, verim, ze eurofondy mozu priniest nove pracovne miesta. Castokrat pri dobrom napade potrebujete len kapital na zaciatok a ak je napad dobry, neskor si zarobi sam na seba. Takto vidim eurofondy na zamestnanost – ved velakrat hovorime o tom, ze potrebujeme zamestnancov, len ich momentalne nevieme zaplatit. Ak teda dokazeme vytvorit pracovne miesto, ktore potrebujeme, po case sa uzivi samo. Co sa tyka mladeznickej garancie, hovorime tu o doplnkovom vzdelavani alebo praxi pre absolventov, ktori castokrat skoncia skolu a nemozu sa zamestnat, pretoze bud nemaju zodpovedajuce vzdelanie (alebo ich vzdelanie je nepouzitelne na trhu prace, resp je absolventov prebytok) alebo nemaju potrebnu prax. Mladeznicka garancia ma prave riesit tento problem. Verime, ze napriklad s praxou sa skor zamestnate ako bez nej, pripadne budete schopna/y si vytvorit vlastne podnikanie

EurActiv.sk

Skorsia otazka na pani Smolkovu: Dobry den p. Smolkova, pri praci europoslankyne ste viac v Bruseli. Mate cas aj na domace aktivity?

Monika Smolkova

Do Bruselu, resp. do Štrasburgu, cestujem každý týžden v pondelok poobede tam, a v štvrtok späť. Náš pracovný kalendár je veľmi pestrý, ale máme aj 5 týždňov v roku, kedy sa v Bruseli nič nedeje a vtedy naplno využívam tento čas na stretávanie sa s ľuďmi, na besedy v školách, na organizovanie rôznych podujatí. Okrem toho každú sobotu a nedeľu na úkor voľného času chodím na mnoho podujatí, na ktoré dostanem pozvania od starostov a primátorov. Keďže som jediný poslanec v EP za Prešovský a Košický kraj, snažím sa chodiť v týchto dvoch krajoch na väčšinu podujatí, aby som mohli byť v kontakte s ľuďmi v regiónoch. Konkretne o mojich aktivitách na Slovensku sa možete dozvedieť na stránke www.monikasmolkova.sk

EurActiv.sk

Obligatórna otázka: Dobrý deň, aký je Váš názor na dve sídla Európskeho parlamentu?

Eduard Kukan

odpoveď je na prvý pohľad jednoduchá. Parlament by mal mať jedno sídlo. Ale je to výsostne politická otázka a tak ako je pevne právne zakotvená v Zmluve o európskej únii, nedá sa reálne očakávať, že by v dohľadnej dobe mohlo dôjsť k zmene.v tejto otázke.

Monika Smolkova

Pri hlasovaní v EP som hlasovala za jedno sídlo EP. V čase krízy, keď sme nútení robiť škrty v rozpočtoch jednotlivých členských štátoch, náklady 200 mil. Eur na sťahovanie sa z Bruselu do Štrasburgu je veľmi nezodpovedné. Ale nato, aby sa definitívne odsúhlasilo jedno sídlo EP, je potrebný súhlas všetkých členských štátov. Osobne si myslím, že Francúzi, ani Belgičania s tm súhlasiť nebudú. Na druhej strane je potrebné uvedomiť si historické súvislosti vzniku EÚ a Štrasburg ako symbol zmierenia po 2. sverovej vojne.

Katarina Nevedalova

vyborna otazka o sidle. vlastne su tri (nesmieme zabudat na Luxemburg), i ked oficialne len jedno. Osobne som zastanca jedneho sidla. Je zbytocne kazdy mesiac sa presuvat z jednej kancelarie do druhej. Osobne by som si vybrala sidlo v Bruseli, resp hocikde, kde su ostatne institucie EU. Ked totiz potrebujete konuzultovat, debatovat, v Bruseli staci prejst cez ulicu a ste v Rade alebo Komisii. Bohuzial ale my ako poslanci nedokazeme zmenit svoje vlastne sidlo EP, pretoze je zakotvene v tzv primarnych zmluvach EU, ktore je mozne zmenit len suhlasom vsetkych clenskych statov a je nam jasne, ze na to zatial politicka vola nie je. I ked napriklad prave peniaze, ktore vynakladame kazdy rok na cestu do Strasburgu, by boli adekvatne na dofinancovanie Erasmu

Zuzana

Pan Kozlik, ste spokojny s podobou Spolocnej polnohospodarskej politiky v novom programovacom obdobi? Nemyslite, ze sme premeskali cas na jej reformu?

Sergej Kozlik

Mila Zuzka. Strasne vela sme stratili, po roku 1998, dokedy sa este robila agrana politika v SR, sme stratili v sektore 100 tisic pracovnych miest. Potom prisiel jeden predseda vlady, ktory povedal, ze HongKong nema ziadne polnohospodarstvo a prosperuje anikto mu nevykydol hnoj pred dvere. Upadok agra na Slovensku nie je len dosledok tvrdej politiky EU voci novym krajinam, ale hlavne dosledok netecnosti slovenskych vlad. Dnes vnimam urcite ciastkove kroky na podporu systemu, ale cesta k opetovnemu nastartovaniu agra na Slovensku bude velmi dlha 5 – 7 rokov pri intenzivnych opatreniach. To znamena opatrenia v oblasti dovoru potravin a agroproduktov, aby snme neboli smetiskom Europy, organizacia spolocnych zasobovacich, odbytovych drustiev, organizacia regionalnych trhov, vyssia podpora domaceho agrosektoru, aj financna, pretoze bez penazi sa to neda. Je to obravska vyzva pre Slovensko, bez riesenia agra sa neda riesit zamestnanost na Slovensku

EurActiv.sk

Posledná otázka od nás: Ake témy očakávate, že budú rezonovať vo volebnej kampani do európskych volieb budúci rok?

Katarina Nevedalova

myslim si, ze to bude urcite tema zamestnanosti, uplatnenie mladych ludi, nielen na trhu prace, ale aj v spolocnosti, otazka, ci chceme viac Europy a spolocneho rozhodovania a urcite aj to, ako dalej pokracovat. Som rada, ze napriklad k otazkam mladych ludi sme prave minuly tyzden oficialne spustili kampan League of Young Voters – Liga mladych volicov, do ktorej sa zapojili vsetky velke politicke strany a ktora ma umoznit mladym ludom povedat, co si myslia, ze by mal buduci EP urobit a ako vidia buducnost EU oni

Monika Smolkova

Volebná kampaň je vždy vyostrená, pretože súperia jednotlivé politické strany o priazeň svojich voličov. Preto očakávam aj témy, ktoré sa nebudú dotýkať priamo prace europoslancov, ale budú to témy rôznorodé. Osobne by som privítala, aby sa viac diskutovalo o tom, aké je postavenie Slovenska v rmci EÚ, aké sú naše výhody členstva v EÚ a aké možnosti máme na vyrovnavanie regionálnych rozdielov, alby sme sa priblížili k životnej úrovni vyspelejších štátov. Dúfam, že kampaň bude korektná a vecná. Euroskeptici by sa mali viac zaijímat o cinnost európskych inštitúcií a priznať aj prospech pre naše malé, ale krásne a pracovité Slovensko.

Eduard Kukan

Témy sa budú určite zameriavať na význam Európskeho parlamentu pre život našich ľudí, ako by sme mali čo najlepšie zastupovať záujmy Slovenska. Mnoho otázok čakám od mladých ľudí, ktorí sú už dosť dobre informovaní o dianí v Európe. Bude ich zaujímať ako najlepšie využiť možnosti, ktoré Eu poskytuje pre mladých, hlavne v oblasti vzdelávania. Treba sa pripraviť aj na osobné otázky, súvisiace s tým, že o nás málo počuť, že tam nič nerobíme a dostávame za to neúmerné výhody.

RD

doplnujuca otazka k volbam do EP: ozyvaju sa hlasy, ze by volby mohli priniest uspech "euroskeptickym stranam". Co ten "eurospketizmus" podla vas je? Je pre Europu nejakym sposobom nebezpecny, alebo ozivuje diskusiu o alterantivach?

Katarina Nevedalova

k euroskepticizmu – v EU a takisto v EP panuje snaha o pluralitu nazorov a tak je to aj s euroskepticizmom. Je odzrkadlenim myslenia spolocnosti a preto ho treba brat vazne. Netreba sa ho ale bat. Je relevantny tak isto ako ostatne nazory a prave moznost diskusie nas posuva dopredu
dakujem velmi pekne za diskusiu a prajem vsetkym uspesny den

Pavel

Kdyz jsme narazili na otazku zemedelstvi. Ackoliv MEPs nemaji hajit zajmy clenskeho statu, presto mi v souvislosti se zemedelstvim nejde do hlavy, zdali tim, ze nemame zastoupeni ve vyboru pro zemedelstvi, nam nechybi prilezitosti SPP ovlivnit i ve prospech Slovenska? Ve vyboru pro regionalni rozvoj mame naopak pretlak.

Monika Smolkova

Zaraďovanie do jednotlivých výborov sme v roku 2009 spoločne nekonzultovali a preto sa stalo, ze sme tam dvaja a v AGRI nemame zastupenie. Riadnzch vyborov máme 20 a poslancov iba 13, preto sme ani nemohli všetky obsadiť.

Zuzana

Pani Nevedalova a nebolo by lepsie zamerat sa na reformu skolstva, tak, aby studenti absolvovali prakticke vzdelanie, resp. prax povinne uz pocas studia?

Katarina Nevedalova

mila Zuzana, uplne s Vami suhlasim. Ja som od zaciatku zastanca praktickeho a odborneho vzdelavania. to, co na Slovensku existovalo velmi dlho a uspesne sme si to 20 rokov nicili, musime opat obnovit. tzv dualny system je stale najlepsim riesenim a pripravou na zamestnanie. Krajiny, ktore si ho zachovali, ako Rakusko a Nemecko maju najnizsi podiel nezamestnanosti mladych (i celkovej). Ale patri to do rozhodovania clenskych statov.

Pavel

Budete kandidovat v pristich volbach do EP?

Eduard Kukan

Pre Pavla- áno, budem.

Monika Smolkova

Ak mi moja politická strana dá dôveru, veľmi radu budem ešte kandidovať a zúročiť svoje poznatky a vedomosti v prospech Slovenska aj v ďalšom období.

peter

Rád by som sa spýtal ešte pána Kukana, viem, že sa venujete aj ľudským právam, aký máte názor na homosexuálne sobáše v EÚ? Prípadne, čo si myslíte o registrovaných partnerstvách, aj v rámci SR. Nemali by sme v tomto nasledovať vyspelé západné demokracie? Veď "civil partnership" je v Británii aj pre heterosexuálne osoby. ďakujem. p.

Eduard Kukan

Pre Petra. Tieto otázky rieši každý členský štát inak.Záleží to od tradícií, mnohých civilizačných aspektov vývoja v každej spoločnosti. Riešenia tejto otázky v jednotlivých štátoch rešpektujem. Na Slovensku sa s riešením týchto otázok netreba ponáhlať. Sme tradične konzervatívna krajina a nejaké urýchlovanie by skôr prinieslo nepoterbné komplikácie. Verím el, že v budúcnosti aj u nás sa spoločnosť pomaly bude vyvíjať podobne ako v iných členských štátoch Únie. Chcel by som sa poďakovať za všetky otázky a zaželať príjemný týždeň.