EurActiv Chat II

PREPIS NIE JE JAZYKOVO UPRAVENÝ, SPÁROVANE SÚ OTÁZKY S ODPOVEĎAMI.

Boris Zala

Dobry deň, tak už sa mi podarilo napojiť sa…

EurActiv.sk

Dobrý deň pán poslanec. Prvá otázla, čo nám prišla skôr sa týka aktuálnej témy: Čo hovoríte na protesty v Turecku?

Boris Zala

Občania majú právo vyjadrovať svoj názor a polícia musí rešpektovať ich práva. Platí to pre Turecko rovnako ako pre Slovensko. Vláda musí počúvať čo si občania mysli a nie násilne potláčať prejavy postojov…

Andrej

Dobry den, moze EP este nieco urobit so zrusenim zbrojneho embraga v Syrii?

Boris Zala

Syria: pochybujem. Ale otázka zneje skôr: má EÚ ponechať szrske obyvateľstvo na pospas armáde diktátora, ktorá sa nezastaví pred žiadnou brutalitou?

RD

Dobry den, pani poslanci. Rad by som sa opytal na rozsirovanie EU. Myslite si, ze Chorvatsko bude nadlho poslednym "novym clenom"? V akom horizonte mozeme ocakavat dalsie rozsirenie?

Boris Zala

Rozširovanie: Myslím, že budú nasledovať ďalšie krajiny. Neviem odhadnúť časový rámec, ten napokon zavisí od plnenia kritérii jednotlivými krajinami. Ale iste sú na rade Srbsko, Macedónsko, Čierna Hora.

Martin

Dobry den, dnes jsem zaznamenal, ze pani z Bruselu nam chteji diktovat, jake mame doma pouzivat sprchovaci hlavice. No toto uz je prilis, nepripada Vam?

Boris Zala

Nemyslím si, že by nám Brusel čokoľvek diktoval. Ku zmluvám sme pristúpili dobrovolne. Keď počúvam take ironicke poznámky, že brusel diktuje tvar uhoriek, sprchy, alebo spôsob vyrobi klobásy či syra – zabúdame na to, že motívom je vždy ochrana spotrebiteľa. Denne sa stretávame s tým ako sa nás pokúšajú výrobci aj predajci podvádzať. A Európska komisia aj EP sa usiluje spotrebiteľa pred týmito podvodmi chrániť…

RD

Dakujem za odpoved. Nespomenuli ste Turecko – myslite, ze nema byt clenom EU? alebo len povazujete Srbsko, Macedonsko a Ciernu horu za lepsie pripravene?

Boris Zala

Som zástancom vstupu Turecka do EÚ a to nielen pasívnym, ale aj veľa robím, aby Turecko bolo na vstup dobre pripravené. Ale Turci sami musia zlepšiť svoje zákonodárstvo, predovšetkym v ochrane a slobodách občana. Za 10 rokov urobili skutočne veľky pokrok (oproti minulosti), dnes sa im dari riešiť zapeklitú kurdskú otáyku, ale zasa vidíte, že masové demonštrácie nie celkom zvládajú…

VilmaK

Dobry den pan poslanec, ako to vyzera s viacrocnym rozpoctom? Je sanca na kompromis?

Roypočet: iste ho schvalime, ale tlačíme na EK aj členské štáty aby to bol rozpočet realistickzy, aj splniteľny: aby naši poľnohospodári alebo starostovia obcí a miest mali istotu, že prostriedky na podporu nebudu iba na papieri ale aj na účtoch.

katka

dobry den chcela by som sa spytat preco mame neustale problemy s eurofondami..

Boris Zala

Na rýchle čerpanie eurofondov potrebujeme aj kvalitné projekty a tych stale nie je dosť. A zároveň aj rýchlu štátnu administratívu, ktorá je schopná projekty sparacovať a posúdiť. A aj vláda musí nastoliť tempo, a viete počas tej minulej veci nešli kvoli stalym rozporom.

Honza

Dobrý den, trochu mě znepokojují vztahy EU s Ruskem. Vždy mám pocit, že EU jakoby hrála druhé housle, táhla za kratší konec provazu. Nedávno Sueddeutsche Zeitung přišly s tím, že státním orgánům v Rusku se musí hlásit velmi citlivá data o leteckých pasažérech, kteří přilétají do RF. Jde nejen o jejich jména, data narození, ale také čísla kreditních karet apod. Je zde nějaký postoj ze strany EU? V obecnější rovině: je EU vůbec schopna nějakými nástroji (a jakými?) Rusku klást podmínky spolupráce?

Boris Zala

Ano EU je velmi striktná v ochrane osobnych udajov. Odmietli sme ymluvy s USA, lebo nezodpovedali štandardom v EU, a to plati dvojnásobne pre Rusko. Princípom ale je aby s ruskom vyjednavali nie jednotlive štáty, ale EU ako celok. Vtedy sme dosť silny klasť si podmienky a chraniť občanov.

Dušan Tuček

Dobrý deň pán poslanec Zala. Chcel by som sa opýtať či existuje nejaká možnosť pre absolventov štúdia Medzinárodných vzťahov a európskych štúdií získať stáž v jednej z európskych inštitúcií alebo kanceláriách našich poslancov? Za Vašu odpoveď vopred ďakujem.

Boris Zala

Ano, stáže u poslancov su bežnou vecou, ale su povačšinou krátkodobé. Prácu v inštituciach EU možete získať, ale musíte absolvovať seriozne skúšky, pozrite si podmienky na stranke EK

Peter

Dobrý deň pán Zala, veľmi si vážim Vašu prácu v Európskom parlamente, robíte veľa dobrého pre Slovensko. Chcel som sa ale spýtať, čo hovoríte na výroky Vášho predsedu o potlačení protestov v Turecku, ktoré premiér zľahčoval. Ako fanúšik ľavicovej politiky nemôžem s takým niečim súhlasiť… Veď práve vy by ste mali bojovať za rešpektovanie ľudských práv a to aj menšín… ďakujem.

Boris Zala

Je celkom zrejme, že premier nechcel uraziť svojho hostiteľa, bol totiž na oficiálnej štátnej návšteve. Ja som spoluautor rezolúcie, ktorá sa bude prijmať teraz na zasadaní EP v Strasbourgu a sam som dal niekolko paragrafov v, ktoré zásah policie odsudzujú a zaroveň poukazujem ako moze byt Turecko sklamaním aj pre hnutia "arabskej jari", pre ktore bolo doteraz vzorom. To co Erdogan riskuje je strata tureckého kreditu…

Termix

Dobrý den, v Rakousku, Německu a jiných státech stále probíhá debata o výhodách a rizicích Schengenu. Zároveň zejména v Rakousku opět sílí hlasy těch politických skupin, které by si přály jeho úplné odstranění (alespoň v Rakousku). Do jaké míry jsou obavy z dekonstrukce Schengenu oprávněné?

Boris Zala

Schengen je jednym z najlepších výdobytkov EU. Ten si nesmieme nechať zobrať.

Havran Michal

Dobrý deň Boris, ako vnímate fakt, že na Slovensku nie je verejná diskusia o vyňatí audiovízie z plánovaných rokovaní o spoločnom trhu s USA?

Boris Zala

Verejná diskusia je vec medií, novinárského priestoru a záujmu ľudí. V EP sme schválili podmienky na rokovanie EK s USA o zmluve, v ktorej sme žiadali o vyňatie audiovízie y rokovania (aj keď osobne si myslím, že by to mal byť výsledok rokovania a nie podmienka…)

Boris Zala

Ospravedlňujem sa za gramatiku, ale v tej rýchlosti plne neovládam pohyb prstov na klavesnici. Všetko dobre, bola to dobrá diskusia…