EurActiv chat IV

TEXT NEPREŠIEL JAZYKOVOU ÚPRAVOU. ODPOVEDE BOLI PRIRADENÉ K OTÁZKAM.

Peter Javorčík

Dobry den, rad odpoviem na Vase otazky.

Tomáš

Pane tajemníku, jakým veřejně přístupným způsobem lze sledovat tvorbu stanovisek slovenské vlády k evropské legislativě?

Peter Javorčík

Sme v procese pripravy systemu, ktory by mal poskytovat moznost sledovat pripravu stanovisk v europskych otazkach. Jeho uvedenie ocakavame v priebehu buduceho roka.

EurActiv.sk

Skor zaslana otazka: Stotoznujete sa s tym, ze euroval dostal moznost zachranovat popri vladach aj banky?

Peter Javorčík

Ano, Slovensko podporilo, aby sa euroval podielal aj na priamej rekapitalizacii bank. Avsak za jasnych podmienok, napr. nemoze sa to tykat starych dlhov bank.

Jaro

Dobrý den. V souvislosti s přípravou předsednictví Slovenska v EU by mě zajímalo, v jaké fázi se nyní nacházíme. Rovněž jaké jsou odhadované náklady předsednictví. Jaké kroky vláda učiní, aby prostředky byly efektivně vynaložené (např. zdali se přikláníte k Brussels based Presidency) atd.

Peter Javorčík

Jednym z hlavnych principov je prave efektivita, a budeme tzv. Brussels based PRES. Naklady este nemame presne vycislene, mame este viacero neznamych. Ale urcite to bude na urovni ostatnych predsednictiev, napr. Litva odhaduje 60 mil. euro

EurActiv.sk

Skor zaslana otazka: Co si mysliet o iniciative Holandska obmedzit pocet oblasti, kde by mala EU regulovat?

Peter Javorčík

Holandsky dokument vnimam najma ako prispevok do domacej diskusie, nie je ani tak urceny ostatnym europskym partnerom. Europska integracia vsak bude do buducnosti vyzadovat skor vyzadovat posilenenie integracie v dalsich oblastiaxch, ako sa tomu deje v bankovej oblasti. Na druhej strane su vsak oblasti kde budu nadalej kompetencie na narodnej urovni.

Milan Z.

Dobrý deň, p. Javorčík, počíta MZVaEZ pri reforme mechanizmu prijímania stanovísk k aktom EÚ aj s väčším zapojením súkromného a mimovládneho sektora?

Peter Javorčík

Zapojenie sukromneho sektora a MVO – ano, mechanizmus bude otvorenejsi pre tieto segmenty, ich vacsia yapojenost bude mat pridanu hodnmotu.

T.L.

Vraj chceme z eurofondov opravovať budovy verejnej správy – zdá sa vám to naozaj ako pridaná hodnota?

Peter Javorčík

Budovy verejnej spravy – jednou z priorit v buducom obdobi je aj zvysovanie energetickej efektivnosti, prave eurofondy mozu zasadne pomoct pri opravach budov, ktore su v zlom stave.

miraculum

Dobrý deň, zaujímalo by ma na čo je predsedníctvo Slovenska EÚ vlastne dobre, nie je to zbytočný luxus?

Peter Javorčík

Predsednictvo – nie je to luxus, ale povinnost kazdej clenskej krajiny a zaroven sanca viest na pol roka uniu, ktora ma pod miliardy obyvatelopv

Katka

dobry den, myslite si ze kriza EU niekedy aj skonci? resp. ako si predstavujete buducnost EU, ci je vhodne ist na spojene staty europske, fiskalnu uniu a pod.

Peter Javorčík

Musime byt optimistom:-) takze ocakavame, ze z najhorsieho sme vonku, hoci ludia to pocitia az na urcity cas. Uzsia integracia je jeden z nastojov ako zabranit takzm dosledkom krizy akzmi sme svedkami teraz – njam v bankovom a financnom sektore.

JM

Ovplyvnia pristupove rokovania EU so Srbskom postoj Slovenska ku Kosovu? Sme medzi poslednymi, ktori Kosovo neuznali.

Peter Javorčík
Slovensko vcera suhlasilo, aby sa zacali rokovania o asociacnej dohode EU s Kosovom – je to dokaz, ze podporujeme zaclenenie Kosova do medzinarodneho spolocnestva. Nic to vsak zatail nemeni na nasom pracvnom stanovisku k uznaniu Kosova.