Grigorij Nemyria: Ukrajina si vybrala realistický prístup k integrácii do EÚ

zdroj: http://blog.kievukraine.info/2009_05_01_archive.html

Pre Ukrajinu je dôležitejšia kvalita jej prístupového procesu, než tempo rokovaní, tvrdí v interview Nemyria, ktorý je tiež politológom a hosťujúcim profesorom na mnohých západných univerzitách. Ako dátum možného pristúpenia Ukrajiny k EÚ už podľa neho orientačne padol rok 2020.

V krátkodobom horizonte sa Ukrajina ale sústreďuje na rokovania o zóne voľného obchodu s EÚ, hovorí politik. Podľa neho to bude dlhý proces, ktorý si bude vyžadovať prechodné obdobia pre „najcitlivejšie odvetvia“ ukrajinskej ekonomiky.

Zdôraznil tiež význam, ktorý Ukrajina pripisuje získaniu bezvízového styku s EÚ. Charakterizoval to ako cieľ „ambiciózny, ale realistický“. Podľa neho má krajina vzdelanú a kvalifikovanú populáciu.

„Nie je žiadnym tajomstvom, že každá popredná európska výskumná inštitúcia zamestnáva ukrajinských vedcov a programátorov. Naši akademici prispievajú k rozvoju takých oblastí ako je letectvo, genetika a biotechnológia“, tvrdí.

Nadchádzajúce prezidentské voľby na Ukrajine, ktoré sa budú konať 17. januára 2010 podľa neho poskytnú ďalší dôkaz toho, že Ukrajina „spĺňa politické kritériá kandidátskej krajiny EÚ.“ Voľby by mali otvoriť cestu pre „zrýchlenie reformného procesu na Ukrajine“. Prvou úlohou, ktorá krajinu čaká je ústavná reforma.

Nemyria konštatoval, že Ukrajina víta multilaterálny rozmer ktorý priniesla nová iniciatíva "Východného partnerstva" do existujúcich vzťahov EÚ so susednými krajinami.

Ako ďalej povedal, Ukrajina je blízko dohody s Ruskom ohľadne spoločných pozemných hraníc a je v “normálnom pracovnom procese“ s Moskvou , ktorého cieľom je definovať i spoločné námorné hranice. Kyjev chce, aby Ukrajinci a Rusi mohli cestovať cez spoločné hranice bez vízových bariér, zdôraznil Nemyria.


Kompletný rozhovor v anglickom jazyku nájdete na tejto linke