Vstup Chorvástka do EÚ v roku 2012 je realistický

Nový chorvátsky prezident Ivo Josipovič “môže pomôcť otvoriť myseľ Chorvátov” v otázke pristúpenia k EÚ. Jeho slová a pozícia mu to podľa slávneho francúzskeho politológa Jaquesa Rupnika umožnia.

Josipovič (kandidát sociálnodemokratickej opozície) verejne prisľúbil pomoc vláde, ktorá snaží o zavŕšenie prístupových rokovaní do EÚ tak, aby sa Chorvátsko mohlo stať členom v roku 2012. “Fakt, že vystúpenia Iva Josipoviča sa točia okolo EÚ je veľmi dôležitý”, hovorí Rupnik.  

Aj keď je od 90. rokov funkcia prezidenta v Chorvátsku zväčša symbolická, prezident ma „určité právomoci v oblasti zahraničnej politiky.”

Vo všetkých otázkach týkajúcich sa Európy sa Josipovičov predchodca vo funkcii Stepjan Mesič jasne odchýlil od stratégie z 90. rokov, vysvetľuje Rupnik. Podporoval spoluprácu s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu, a tiež definoval postoj Chorvátska k Bosne, čo v praxi znamenalo, že "sa rozhodol nehrať separatistickou kartou", dodáva. Zasadil sa za návrat Srbov vyhnaných v roku 1995,” pripomína politológ.   

„Nový prezident zamýšľa ísť rovnakou cestou.“ Medzičasom sa ale kontext v Chorvátsku zmenil – ľudia sa už nepýtajú, či bude členstvo v EÚ dobrou vecou alebo hrozbou pre ich nedávno získanú suverenitu. Otázkou teraz podľa Rupnika je “kedy vstúpiť a ako zabezpečiť pokračovanie vnútornej dynamiky”.  

Pokiaľ ide o problém Kosova, Rupnik tvrdí, že “Európa učí zmiereniu”. Podľa Josipoviča “ísť na súd môže priniesť zadosťučinenie pre obete“. Rupnik si ale myslí, že „politicky tento prístup nepomáha regionálnemu zmiereniu ani cieľu integrácie do EÚ”.

Podľa známeho politológa je rok 2012 realistickým termínom pre vstup Chorvátska do EÚ. Aj keď už krajina môže byť pripravená v roku 2011, členské štáty si nebudú chcieť zopakovať „omyl z roku 2007”, keďže ako hovorí, pristúpenie Rumunska a Bulharska bolo „trochu prirýchle.“  

Napriek tomu, by sme ale “nemali príliš posúvať termín, pretože Chorvátsko je najpozitívnejší signál aký môže EÚ vyslať na západný Balkán”, zakončil Rupn


Jaques Rupink študoval históriu a politológiu na Sorbonne a Harvarde. Prednáša na mnohých svetových univerzitách, začiatkom 90. rokov bol poradcom Václava Havla. Od roku 2007 je poradcom Európskej komisie. Špecializuje sa na strednú a východnú Európu. Dnes je riaditeľom výskumného centra FNSP/CERI SciencePo v Paríži.

Kompletný rozhovor vo francúžštine nájdete tu