Janukovič nepoškodí vzťahy Ukrajiny s EÚ

Nathaniel Copsey

– Predbežné výsledky (v čase prípravy rozhovoru neboli ešte definitívne výsledky volieb známe) dávajú víťazstvo Janukovičovi, ktorý je však popisovaný ako „proruský“ kandidát. Aký bude mať jeho víťazstvo vplyv na geopolitické smerovanie Ukrajiny?

Je pravdou, že Janukovič býva populárne označovaný za „proruského“. V týchto voľbách však nebol žiadny „proruský“ kandidát, pretože na Ukrajine nie je žiaden relevantný „proruský“ politik. Žiaden ukrajinský politik si neželá, aby bol nejakým spôsobom ovládaný z Moskvy, nik nechce hlbšiu integráciu s Ruskom. Samozrejme však, že majú záujem na dobrých pracovných vzťahoch s Ruskom, a to z viacerých dôvodov – od úzkych medziľudských kontaktov, ktoré sa historicky vytvorili medzi Ukrajincami a Rusmi, až po veľmi pragmatické dôvody, ako sú dodávky energie. Je zavádzajúce tvrdiť, že vo voľbách bol niektorý z kandidátov „proruský“, preto ani víťazstvo Janukoviča nemôže poškodiť šance Ukrajiny na členstvo v EÚ.

Pokiaľ ide o NATO, obaja hlavní kandidáti boli proti členstvu. Jediný, kto konzistentne presadzoval členstvo v NATO, je Viktor Juščenko. Takže moment pre možný vstup Ukrajiny do Aliancie už uplynul.

Má teda výsledok vplyv na budúce geopolitické smerovanie Ukrajiny? Nemyslím si to. Napriek tomu, že je Tymošenková považovaná za niekoho blízkeho EÚ. Jej strana je pridružená k EPP, takže z toho môže čerpať nejakú podporu. Napriek tomu si však nemyslím e by mal byť Janukovič vo funkcii prezidenta zlou správou pre EÚ. Ak to bude mať vôbec nejaký vplyv, Janukovič by mohol byť pre európske vyhliadky Ukrajiny dokonca prínosom, pretože vykazuje menšie autoritárske tendencie, než Tymošenková. Okrem toho, v prvom období bude musieť spolupracovať s premiérkou Tymošenkovou, ktorá má stále rozhodujúci vplyv na európsku politiku Ukrajiny.

  • Určite sa ju však pokúsi vymeniť  za svojho spojenca…

Nemyslím, že bude môcť. Strana regiónov nemá v parlamente väčšinu a nemá výhľad na vytvorenie koalície, ak nebude schopný pritiahnuť niektorých z jej spojencov.

  • Júlia Tymošenková nevyzerá, že chce priznať porážku. Myslíte, že sa pokúsi tlačiť na opakovanie druhého kola volieb?

V skutočnosti bol jej výsledok lepší, než sa čakalo. Hoci konečné čísla ešte nie sú známe, rozdiel vyzerá byť 3-4%. Vždy bolo jasné, že pri tak tesnom výsledku vznesie protest. Nie je však jasné, čo chce dosiahnuť. Nie je šanca, že by bolo druhé kolo opakované, ako naposledy, a pravdepodobne nedosiahne nič ani na súde. Ak by aj nejaké problémy s férovosťou boli, ona bola kandidátom, ktorý mal „administratívnu kapacitu“ ovplyvniť výsledok.

  • Pred piatimi rokmi vyvolala takzvaná Oranžová revolúcia silný entuziazmus pre európsku budúcnosť Ukrajiny. Aká je situácia dnes? Veria obyčajní ľudia, že má ich krajina realistické šance  stať sa členom EÚ?

Myslím si, že zo strany EÚ je pomerne zrejmé, že Ukrajina nie je ako člen vítaná. Samozrejme, že ak sa opýtate bežných voličov, či by chceli byť členmi EÚ, odpovedia áno.

Je dôležité mať na pamäti, že aj Janukovič podporuje európsku integráciu. Dokonca by som tvrdil, že Tymošneková na druhej strane ani nevie, čo má tá „európska integrácia“ znamenať. Vo funkcii premiérky neurobila mnoho preto, aby zrýchlila pohyb Ukrajiny smerom k EÚ.

  • Ako by sa dala popísať atmosféra volieb – v porovnaní s rokom 2004/5?

Kľúčovým faktorom týchto volieb bolo, že žiadny z kandidátov nezískal viac ako polovicu hlasov, pretože konečným víťazom bola apatia. Väčšina voličov sa v skutočnosti postavila proti všetkým kandidátom, alebo sa neobťažovala voliť vôbec.

  • EÚ vyhlásila, že bude spolupracovať s ktorýmkoľvek víťazom spravodlivých volieb. Tento krát sa teda nepostavila na stranu žiadneho kandidáta. Je príčinou aj určité sklamanie z výsledkov vládnutia lídrov „Oranžovej revolúcie“?

Ani naposledy (2004/5) EÚ explicitne nepodporila žiadneho z kandidátov. Je však férové povedať, že dala jasne najavo, že uprednostňuje Juščenka. Tento krát nebol žiaden „ideálny“ kandidát.

  • Kto sklamanie zapríčinil: ukrajinské elity, alebo EÚ neschopná dať Ukrajincom jasnú šancu na členstvo?

Odpoveďou na otázku, či je pomalý postup Ukrajiny na ceste k integrácii s EÚ zapríčinený zmiešanými signálmi, ktoré EÚ posledných niekoľko rokov vysiela, je: mohla Únia urobiť niečo inak? Do istej miery mohla v niektorých oblastiach poskytnúť viac podpory. Neurobila to však pre veľké rozdiely v názoroch členských krajín na to, kam majú vzťahy s Ukrajinou smerovať. Vinná však nie je úplne žiadna strana – EÚ, ani Ukrajinci. Opakujem však, že v niektorých oblastiach sme mohli byť voči občanom Ukrajiny štedrejší – mohli sme poskytnúť viac štipendií, ktoré by im umožnili študovať na Západe, mohli sme im vytvoriť vhodnejšie podmienky pre cestovanie do EÚ, mohli sme poskytnúť viac víz… Neurobili sme však nič z toho.

  • Aj Rusko sa tento krát rozhodlo, že sa vo voľbách nepostaví na stranu nikoho. Prečo? je dôvodom fakt, že obaja hlavní kandidáti mali veľmi umiernené, priateľské vyjadrenia smerom k Moskve? Alebo sa poučilo z rôznych „farebných revolúcií“ a naučilo sa riadiť vzťahy so susednými krajinami citlivejším, menej konfliktným spôsobom?  

Pozrime sa na to, ktoré osoby nemá ruská vláda skutočne rada. Číslom jedna je Saakašvili v Gruzínsku, číslom dva Juščenko. Ukrajina teda bude v najbližších rokoch do istej miery benefitovať z lepších vzťahov s Ruskom, keďže Juščenko i Tymošenková sú ľudia, s ktorými vie Moskva omnoho lepšie spolupracovať. Napätie môže vniesť len otázka uznania ruštiny ako druhého oficiálneho jazyka. Vynorila sa počas volieb, no teraz opäť na pár rokov ustúpi do pozadia.

Po druhé je samozrejme pravdou, že Rusi sa naučili, že ich vplyv je najväčší, keď pôsobí citlivo, skryto.

  • Myslíte si, že nová politika, ktorú Únia vytvorila pre východných susedov, má kapacitu ovplyvniť výraznejšie ekonomický či politický vývoj na Ukrajine?

Východné partnerstvo má jasný veľký potenciál. Asociačná dohoda, ktorú by mali jeho členovia podpísať, zmení povahu vzťahov medzi EÚ a Ukrajinou. Minimálne preto, že budú riadené Asociačnou radou, ktorá bude mať právo prijímať rozhodnutia, ktoré budú právne záväzné pre Ukrajinu i Úniu. Pokiaľ ide o dlhodobé ciele, veľmi zaujímavo vyzerá integrácia do Jednotného trhu. Tou získa Ukrajina veľmi veľa.

Ukrajincom sa otvára mnoho možností, ak by chceli k veci pristúpiť vážne a urobiť pre užšiu integráciu s Európskou úniou čo najviac. Víťazstvo Viktora Janukoviča nie je pre európsku integráciu krajiny pohromou, to ani zďaleka.