Jouyet: Pád Berlínskeho múru skomplikoval francúzsko-nemecké vzťahy

Jean-Pierre Jouyet, Zdroj: Európsky parlament

Keď 9. novembra 1989 padol Berlínsky múr, vzťahy medzi Francúzskom a Nemeckom boli napäté, tvrdí Jean-Pierre Jouyet, ktorý je v súčasnosti vedie francúzsky orgán dozoru nad finančnými trhmi.

Francúzsko bolo v tom čase (1. júl – 31. december 1989) držiteľom rotujúceho predsedníctva EÚ. Vtedajší prezident François Mitterrand sa bál zjednoteného Nemecka. O niekoľko týždňov na to bránil svoj kritický názor aj vo vystúpení pred Európskym parlamentom v Štrasburgu.

Úzky politický vzťah medzi Mitterrandom a Kohlom sa budoval len postupne, hoci začiatok treba hľadať ešte pred pádom múru – v roku 1984, na pripomenutí si výročia prvej svetovej vojny, kde boli lídri odfotení ruka v ruke.

Jacques Delors, ktorý bol predsedom Európskej komisie od roku 1985, pôvodne Helmutovi Kohlovi navrhol, že sa bude EHS (Európske hospodárske spoločenstvo) podieľať na nákladoch znovuzjednotenia Nemecka. Kohl však odmietol s tým, že by to ostatné členské krajiny EHS vnímali negatívne. Tak boli oba rozšírené politiky podpory regionálneho rozvoja, financované z európskeho rozpočtu, aby pokryli aj štáty bývalej NDR.

Vzťahy medzi Nemeckom a Francúzskom podľa Jouyeta „konsolidovala“ Maastrichtská zmluva, o ktorej sa v tom čase diskutovalo v Bruseli. Vytvorenie Hospodárskej a menovej únie v roku 1992, ktorá viedla až k vzniku jednotnej meny, je často chápané ako dohoda medzi Kohlom a Mitterrandom. Francúzsky prezident akceptoval znovuzjednotenie Nemecka, nemecký kancelár sa vzdal silnej národnej meny, nemeckej marky.

„Znovuzjednotenie a pád múru viedli aj k rozširovaniu Európskej únie“ povedal Jouyet. „Pád múru bol jadrom EÚ-27“, podčiarkol. Podľa bývalého ministra pre európske záležitosti, „francúzsko-nemecký vzťah je kľúčom k tomu, aby sa krajiny (strednej Európy) stali súčasťou stabilizovanej Únie“, keďže „Francúzsko a Nemecko sú hlavnými prispievateľmi do EÚ“.

„Rozširovanie bude pokračovať, a to je dobrá vec“, povedal Jouyet no priznal, že „väčšina ľudí vo Francúzsku so mnou v tomto bode nesúhlasí“.

Celé interview v anglickom jazyku nájdete na tejto linke.