Slovenskí europoslanci zastupujú občanov z celej EÚ

Zdroj: Európsky parlament

Čo hovoríte na to, že Martin Schulz bol potvrdený ako tvár Strany európskych socialistov a líder do celoeurópskej kampane pred európskymi voľbami budúci rok?

Počítal som s tým. Ako politická skupina v Európskom parlamente sme mu vyslovili dôveru a túto nomináciu sme jednoznačne podporili. Nemal som ani informácie z ostaných sociálno-demokratických strán, že by bola proti nemu nejaká opozícia. Bolo to len otázkou času.

Nemal ani potenciálneho protikandidáta?

Nevidel som žiadny alternatívny návrh. Martin Schulz na tom intenzívne pracoval. Môj osobný názor je, že je veľmi dobrý politik. Zažil som ho ako šéfa našej frakcie a musím povedať, že bol veľmi dobrý. Je politicky veľmi jednoznačný a zreteľný.  Vie si urobiť názor a je rozhodný.

Navyše ako predseda Európskeho parlamentu výrazne zmenil pozíciu Európskeho parlamentu v štruktúrach európskej moci. Schulz vstúpil do rokovaní predovšetkým na úrovni Európskej rady a to veľmi výrazne.  Dokonca by som povedal, že mnohokrát udával tón toho, čo sa preberalo. Nie z hľadiska obsahu,  ale z hľadiska dynamiky a staval otázky veľmi rázne.

Dal jasne najavo, že Európsky parlament je neobíditeľnou zákonodarnou inštitúciou v rámci celej štruktúry EÚ. Prejavil sa ako rázny, ale nie provokatívny politik.

Pri konkrétnych rokovaniach máte na mysli najmä otázku viacročného európskeho rozpočtu?

To bol až záver. Bol aktívny hneď po svojom nástupe, napríklad tým, že si vymohol, čo nebolo predtým zvykom, že je súčasťou rokovaní všetkých summitov EÚ. Pred tým platilo, že stály predseda Európskej rady mohol alebo nemusel  predsedu Parlamentu prizvať.

Ak si pozriete jeho vystúpenia, tak stavali premiérov aj Komisiu pred veľmi jasne formulované otázky.  

Viete si predstaviť, že Martin Schulz bude súčasťou predvolebnej kampane na Slovensku pred voľbami do EP?

Viem si to predstaviť, ale nepokladám to za dôležité. Dôvod je veľmi jednoduchý. Myslím si, že voliči v žiadnom z členských štátov sa nebudú rozhodovať na základe akejkoľvek osoby, ktorá prichádza z iného štátu. Tento pocit tu ešte nie je zažitý. Myslím si, že by bolo pozitívne, keby na Slovensko prišiel a zorganizovalo sa nejaké podujatie, na ktoré by prišli médiá, aby sme si na to postupne zvykali.

Neovplyvní to voľby, ale postupne je možné si na zvykať na fakt, že ide o proces, ktorý má celoeurópsky charakter.

Teda je to vývoj dobrým smerom, ale nečakáte, že to ovplyvní tieto voľby.  

Neovplyvní.

Mám ale inú poznámku. Keď sa stretávam s ľuďmi a keď prichádzajú návštevníci do (Európskeho parlamentu) Štrasburgu, je veľmi ťažké vysvetliť občanom Slovenskej republiky, že sme poslanci, ktorí reprezentujú celú EÚ a teda zastupujeme občanov celej EÚ. Sme síce volení na Slovensku, ale zastupujeme slovenského občana iba v tom rozmere,  v ktorom je občanom EÚ, nie v rozmere,  v ktorom je občanom Slovenskej republiky. To je nevysvetliteľné. Ťažko niekedy bude a v tom je problematickosť si uvedomiť, že Schulz je ten, ktorý aj mňa bude prezentovať v tých právach, ktoré mám ako občan EÚ.

Veríte v pozitívny efekt inštitucionálnej kampane Európskeho parlamentu?

Nie.

Veríte, že sa európskym ľudovcom podarí vybrať  kandidáta  a lídra do volieb, s ktorým bude strana rovnako stotožnená, ako vyzerajú byť socialisti s Martinom Schulzom?

Dosť o tom pochybujem,  pretože Európska ľudová strana je rozdelená na dva prúdy. Jeden prúd má kresťanskodemokratický charakter a druhý občiansko-konzervatívny. Medzi týmito dvoma skupinami sú dosť rozdielne názory na množstvo vecí. Jednou z nich je maďarská ústava, kde časť konzervatívcov, ktorí sú kresťansko-demokraticky orientovaní túto ústavu a Orbána podporuje a tá časť, ktorá je orientovaná konzervatívno-občiansky ju nepodporuje, pretože tam nie sú splnené základné nároky na ľudské práva. Tento rozpor je tam dosť výrazne cítiť.

Sú desiatky hlasovaní, kde sa pri hlasovaniach vieme dohodnúť, pričom s jednou časťou sa zase dohodnúť nevieme.

Máte tip na meno kandidáta ľudovcov?

Neviem si predstaviť konkrétne meno. O liberáloch by som si vedel, pravdepodobne budú nominovať  (Guy) Verhofstadta. Je to dobrý kandidát. Z hľadiska jeho názorov na budúcnosť EÚ mám k nemu veľmi blízko, dokonca viac ako k Schulzovi. Schulz je podstatne opatrnejší, nie je federalista. Schulz Vám povie, že si nevie predstaviť, že by sa Nemecko mohlo dostať na úroveň Texasu v Spojených štátov amerických.

To ale súvisí s jeho občianstvom…

Áno, ale to si určite nevie predstaviť ani Brit, či Francúz alebo Španiel. Verhofstadt je v tomto zmysle veľmi jednoznačný a vie, aké parametre musí federácia mať a presadzuje ich. To je v súlade s mojím názorom.