Srbsko má hegemonistické sklony

Účasť Prištiny sa ukazuje byť ale napriek tomu veľmi neistá, pretože tamojšia vláda odmieta sedieť za kartičkou, na ktorej bude napísané Kosovo/UNMIK.

Belehrad tvrdí, že sa zúčastní len takej medzinárodnej konferencie, na ktorej bude Kosovo prítomné pod hlavičkou UNMIK. Kosovo fungovalo ako de facto protektorát OSN pod správou misie UNMIK až do jednostranného vyhlásenia nezávislosti vo februári 2008. Nedávny summit západobalkánskych krajín, ktorý sa konal v slovinskom Brdo pri Kraniju, srbský premiér Boris Tadič bojkotoval kvôli prítomnosti kosovského premiéra Hašima Thačiho. Ten na podujatí vystupoval pod štátnymi symbolmi Kosova.

„Zúčastníme sa len za podmienky, že naša účasť bude rovnocenná účasti každého iného štátu. Ak bude každý štát zastúpený svojim sybololm štátnosti, zúčastníme sa (…) Nebude pre nás akceptovateľné, aby sme sa zúčastnili pod nálepkou, na ktorej bude „Kosovo-UNMIK“ alebo, ktorá by niesla nejakú zmienku o Rezolúcii OSN č. 1244, ako si to želá Srbsko“, povedal Sejdiu.

Albánsky minister zahraničia Illir Meta nedávno pre EurActiv povedal, že Srbsko a Kosovo by mali v Sarajeve sedieť za jedným stolom bez akýchkoľvek vlajok a symbolov.

Prezident Sejdiu ďalej povedal, že ľutuje, že Srbsko spochybňuje nezávislé Kosovo a že sa rozhodlo obrátiť sa na medzinárodný súdny dvor v Haagu.

V súvislosti s očakávaným rozsudkom je ale kosovská hlava štátu optimistická. Ten by mal uzrieť svetlo sveta ešte tento rok.

„Som presvedčený, že žiadny súd nemôže vydať rozsudok, ktorý ide proti vôli ľudu. Argumenty, ktoré sme súdu predložili sú nevyvrátiteľné. Argumenty, ktoré naši partneri v Nemecku, Francúzsku a Veľkej Británii predložili Medzinárodnému súdnemu dvoru sú argumentami v prospech uznania nezávislosti Kosova“.

Sejdiu tvrí, že štatút, ktorý sa pre Kosovo snaží Srbsko takou to cestou dosiahnuť je postavenie „kolónie“. „Srbsko má tendenciu stavať sa do pozície hegemóna voči iným“, vyhlásil.  

Na otázku o miere korupcie v Kosove, vrátane tej na najvyššej politickej úrovni, Sejdiu odpovedal, že ako vyštudovaný právnik v prípade absencie „konkrétneho dôkazu“ nemôže súdiť.