170 000 Slovákov pracuje v zahraničí

 

Krátka správa

Po Česku s 75 669 pracujúcimi Slovákmi nasleduje Veľká Británia, kde za zárobkom odišlo 36 355 našich spoluobčanov. Na ďalších miestach sa umiestnili Maďarsko, Rakúsko a Taliansko. Slováci sú zamestnaní väčšinou v sektore služieb, zdravotníctve, stavebníctve ale aj strojárstve.

Pod záštitou Organizácie spojených národov začali včera vo Viedni rozhovory o štatúte Kosova. Je to siedme kolo rozhovorov Srbska a Kosova a pravdepodobne posledné pred oficiálnymi rozhovormi vysokých predstaviteľov oboch strán, ktoré by sa malo začať 24. júla.

Fínsko ako predsedajúca krajina Európskej únie urobila škrty v rozpočte Komisie. Fíni chcú zmenšiť byrokraciu, a tak dostane Komisia na úradnícke platy o 56 miliónov eur menej, ako žiadala. Komisia to vyhlasuje za brzdenie prijímania úradníkov z nových členských krajín a v médiach sa už rozpútala vojna, keď Poliaci obviňujú Fínov, že im bránia prísť do Bruselu. Fíni sa bránia a vyhlasujú, že Komisia by si mala spraviť poriadok vo financiách, a že na platy pre nových úradníkov sa dá ušetriť na nábytku a odmenách. Novým úradníkom sa dá pomôcť aj tým, že voľné miesta po penzistoch by boli prednostne priradené nováčikom. S fínskym receptom súhlasila aj Rada ministrov financií, a tak sa začal boj medzi dvoma inštitúciami – Radou ministrov a Komisiou.