A. BROEKERS-KNOL: Výhody z členstva v EÚ treba ľuďom pripomínať

Bratislava 19. februára (TASR) – Členstvo v Európskej únii (EÚ) prinieslo štátom veľa výhod. Ľuďom to treba pripomínať a vysvetľovať, aby boli menej skeptickí. Povedala to predsedníčka Senátu Holandského kráľovstva Ankie Broekers-Knol po dnešnom rokovaní s predsedom Národnej rady SR Pavlom Paškom. Broekers-Knol je na historicky prvej oficiálnej návšteve Slovenska.

O benefitoch EÚ a ich zdôrazňovaní hovorila v súvislosti s blížiacimi sa májovými eurovoľbami. V Európe sa čoraz viac objavujú euroskeptické názory. Paška holandskú partnerku informoval o účasti Slovákov na eurovoľbách, ktorá je podľa neho "katastrofálne nízka" napriek tomu, že Slováci sú naďalej dosť proeurópsky orientovaní. "Otázky euroskepticizmu, antieuropanizmu sú v politickom spektre skôr na okraji. Napriek tomu účasť na eurovoľbách je katastrofálne nízka," poznamenal Paška. Je podľa neho na politikoch, ako sa im podarí presvedčiť ľudí o dôležitosti voliť v eurovoľbách.

Broekers-Knol uviedla, že v Holandsku je to podobné, hoci účasť nie je taká nízka. "Naši občania sú tiež nesmierne proeurópsky orientovaní, na druhej strane sú veľmi kritickí voči tomu, čo sa deje v európskych inštitúciách," vysvetlila. Zároveň poukázala na výhody z členstva v EÚ. "Uvediem len jeden príklad. Išla som z viedenského letiska do Bratislavy a nikde neboli hranice. To je čosi, čo ľudia berú ako samozrejmosť, ale to je obrovská výhoda," zdôraznila s tým, že sú aj ďalšie benefity ako mier či prosperita.

"Takže je našou povinnosťou vysvetľovať občanom, aby boli menej skeptickí. Stále treba pripomínať benefity, ktoré máme z členstva v EÚ. Na druhej strane musíme pôsobiť na bruselskej úrovni, aby sa nie každý detail riešil v rámci členského štátu v rámci predpisov z úrovne EÚ smerom k členským štátom," doplnila.

vik vs