A. CIPRAS: Priznanie MMF neprinesie zmiernenie tvrdých úsporných opatrení

Atény 8. júna (TASR) – Priznanie Medzinárodného menového fondu (MMF), že sa pri prvom záchrannom úvere Grécku dopustil chýb, neprinesie žiadne zmiernenie tvrdých úsporných opatrení. Upozornil líder gréckej opozície Alexis Cipras v rozhovore pre agentúru AP.

MMF tento týždeň priznal, že podcenil škody, ktoré úsporné opatrenia spôsobia gréckej ekonomike. Ich súčasťou boli rozsiahle výdavkové škrty a rast daní. Fond uviedol, že znížil vlastné štandardy v oblasti poskytovania úverov, aby mohol Grékom poskytnúť pomoc, a priznal aj fakt, že k odpísaniu dlhu Grécka zo strany súkromných veriteľov malo dôjsť omnoho skôr.

Na budúci týždeň majú do Atén pricestovať na pravidelnú kontrolu inšpektori z MMF, Európskej únie (EÚ) a Európskej centrálnej banky (ECB), tzv. Trojky, aby zistili, aký pokrok dosiahlo Grécko pri plnení úverových podmienok. Od ich verdiktu závisí, či krajina dostane ďalšiu splátku.

"Nečakáme žiadnu zmenu. Trojka pripustila, že urobila chybu, no zároveň obhajuje zavádzanie týchto chybných opatrení," vyhlásil Cipras na okraj stretnutia európskych odporcov tvrdých úsporných reforiem, ktorí sa zišli v Aténach.

Grécko požiadalo EÚ a MMF o dva záchranné úvery v celkovej výške 240 miliárd eur, pretože si nedokázalo požičať peniaze potrebné na chod štátu na finančných trhoch. Podmienkou uvoľnenia splátok z úveru sú reformy a úsporné opatrenia, ktoré majú krajine pomôcť dostať dlhy na udržateľnú úroveň. Grécka ekonomika sa však už šiesty rok zmieta v recesii. Jej výkon v 1. kvartáli klesol o 5,6 % a nezamestnanosť vzrástla na rekordných zhruba 27 %, čo vláde komplikuje snahu o zníženie rozpočtového deficitu a oživenie hospodárstva.

Grécky premiér Antonis Samaras však v piatok (7. 6.) počas návštevy Fínska potvrdil, že jeho kabinet bude pokračovať v plnení dohodnutých cieľov a je odhodlaný znížiť schodok v rozpočte krajiny.

"Priznanie MMF … dáva vláde vážny dôvod, aby okamžite ukončila úsporný program," oponoval premiérovi Cipras, podľa ktorého predseda vlády odteraz nebude niesť iba zodpovednosť, ale aj vinu za "grécku drámu", ak bude pokračovať v tvrdých reformách.

Podľa Ciprasa sa Grécko stalo obetným baránkom, na ktorom si európski politici odskúšali, ako sa dá zlikvidovať sociálny štát, zničiť sociálny systém a predať celá výrobná kapacita krajiny. Teraz je "grécky experiment" pripravený na export do ďalších štátov Európy, vyhlásil na záver Cipras.

2 bal gl