A. COOLS: V istých prípadoch by krajiny eurozóny mohli postupovať rozdielne

Bratislava 27. júna (TASR) – Spoločný postup krajín eurozóny, tak ako ho poznáme teraz, nemusí byť zachovaný. Vytvorenie dvoch táborov, silnejších krajín super-eurozóny a tých ďalších, by pri istých podmienkach podporilo aj Belgicko. Práve táto krajina preberá od júla predsedníctvo Európskej únie.

"V zásade by sme si želali spoločný postup, v konkrétnych prípadoch sme však ochotní uvažovať o tom, či netreba ísť o niečo ďalej. Určite by sme však nechceli takýto stav inštitucionalizovať," vysvetlil v rozhovore pre TASR veľvyslanec Belgického kráľovstva v SR Alain Cools.

Niektoré štáty, ako napríklad Francúzsko, by chceli podporiť vznik dvojúrovňovej eurozóny. V jednej skupine by boli silnejšie krajiny a v tej druhej by mali byť prevažne krajiny južnej Európy. Pohnútkou boli práve problémy v Grécku. Podľa veľvyslanca je Belgicko niekde uprostred medzi spoločným postupom a dvojúrovňovým zoskupením. "Podľa nás by sme mali postupovať spoločne, kde je to len možné, a to je naša priorita," zdôraznil.

Cools však na druhej strane pripúšťa v istých nevyhnutných prípadoch aj rozdielny postup. "Ak by sme v istom momente zistili, že musíme byť angažovanejší a potrebujeme ísť trochu hlbšie, potom môžeme štáty rozdeliť a povedať si, že napríklad eurozóna bude napredovať trochu rýchlejšie ako ostatné krajiny alebo prvý blok krajín eurozóny môže napredovať o čosi rýchlejšie," uzavrel.

emu zll