A. MERKELOVÁ: Euro je základom našej prosperity

Berlín 31. decembra (TASR) – Kancelárka Angela Merkelová v novoročnom prejave zdôrazní vernosť Nemecka spoločnej európskej mene.

"Európa sa v týchto mesiacoch nachádza uprostred veľkej skúšky. Musíme posilniť euro. Nejde len o naše peniaze. Euro je oveľa viac než mena," uvádza Merkelová v pripravenom texte, ktorý majú médiá k dispozícii. "Euro je základom našej prosperity. Nemecko potrebuje Európu a spoločnú menu pre naše vlastné blaho a rovnako preto, aby sme zvládli veľké výzvy na svetovej úrovni. My Nemci prijímame našu zodpovednosť, aj keď je to niekedy veľmi ťažké."

Niektorí predstavitelia iných európskych krajín ostro kritizovali nemeckú kancelárku za jej postoj k riešeniu dlhovej krízy, ktorý nakoniec viedol k poskytnutiu finančnej pomoci Grécku a Írsku. Kritici jej vyčítali, že zvýšila paniku na trhu, keď požadovala od investorov, aby prijali straty z vládnych dlhopisov v prípade platobnej neschopnosti nejakej krajiny.

Niektorí novinári a ekonómovia špekulujú, že Nemecko môže stratiť trpezlivosť a nebude donekonečna ochotné zachraňovať márnotratné krajiny eurozóny, čo nakoniec povedie k rozpadu menovej únie.

Slabšie euro je síce požehnaním pre nemeckých exportérov, ale tohtotýždňový prieskum bulvárneho denníka Bild ukázal, že väčšina Nemcov si praje návrat k marke, ktorá je symbolom povojnového hospodárskeho zázraku. Podľa prieskumu štátnej televízie ZDF, ktorý bol publikovaný 17. decembra, len tretina Nemcov podporuje rozšírenie finančnej pomoci zadlženým štátom eurozóny.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom gl