MERKELOVÁ: Grécko musí plniť záväzky, ak chce zostať členom eurozóny

Berlín 23. augusta (TASR) – Ak chce Grécko zostať členom eurozóny, musí dodržať svoje záväzky a uskutočniť bolestivé reformy. Zhodli sa dnes na tom nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Francois Hollande na krátkom brífingu pred začiatkom dôležitej pracovnej večere v Berlíne.

Obaja politici si chcú zjednotiť svoje postoje pred rokovaniami s gréckym premiérom Antonisom Samarasom, s ktorým sa Merkelová stretne v piatok (24. 8.) a Hollande v sobotu (25. 8.).

Podľa Merkelovej je dôležité, aby každý dodržiaval svoje záväzky. Dodala, že Nemecko bude podporovať Grécko pri uskutočňovaní reforiem.

Hollande zdôraznil, že chce, aby Grécko zostalo členom eurozóny, a pripomenul, že je rad na Aténach, aby vyvinuli potrebné úsilie a zabezpečili si zotrvanie v menovej únii.

Grécky premiér Antonis Samaras tento týždeň odštartoval veľkú diplomatickú ofenzívu. Dúfa, že sa mu podarí dosiahnuť predĺženie termínu na konsolidáciu verejných financií o ďalšie dva roky.

Viacerí nemeckí vysokí politici dali jasne najavo, že nesúhlasia s predĺžením termínu na konsolidáciu gréckych verejných financií. Francúzsko je opatrnejšie. Minister zahraničných vecí Laurent Fabius povedal iba toľko, že hlavným cieľom Paríža je "obhajoba integrity eurozóny".

Grécko má pred sebou kritické týždne, v ktorých sa rozhodne o tom, či zostane členom eurozóny.

Informovali o tom agentúry AP a DPA.