A. MERKELOVÁ: Konsolidácia rozpočtov umožní ponechať nízke úrokové sadzby

Berlín 14. júla (TASR) – Úspešná konsolidácia verejných financií dovolí centrálnym bankám, aby ešte dlho ponechali úrokové sadzby na nízkych úrovniach, uviedla v dnešnom vydaní denníka Handelsblatt nemecká kancelárka Angela Merkelová.

"Dôveryhodná konsolidácia rozpočtov je dôležitým predpokladom rastu, ktorý nezávisí od fiškálnych stimulov a umožní centrálnym bankám udržať úrokové sadzby na nízkych úrovniach tak dlho, ako to bude možné," napísala Merkelová vo svojom príspevku pre Handelsblatt.

Európska centrálna banka (ECB) minulý týždeň vo štvrtok (8. 7.) ponechala už 14. mesiac po sebe kľúčový úrok na rekordnom minime 1 %. Väčšina analytikov počíta s tým, že ECB začne sprísňovať menovú politiku až v 3. kvartáli 2011. Rast ekonomiky eurozóny rovnako ako inflácie totiž zostávajú nízke.

Merkelová dodala, že Nemecko "si je vedomé svojej úlohy vzoru eurozóny". "Máme veľký záujem na silnom eure, pretože stabilná mena je kľúčovým predpokladom dôvery ľudí v sociálnu trhovú ekonomiku a zvyšuje ich kúpnu silu."

Podľa nemeckej kancelárky sú na ochranu stability eura potrebné dve veci: Prvou sú jasné pravidlá týkajúce sa prípadov, keď štáty porušia rozpočtové pravidlá Európskej únie, druhou dôveryhodná stratégia konsolidácie verejných financií krajín eurozóny.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom gl