A. MERKELOVÁ: Lídri EÚ by sa mali v dohodnúť na prehĺbení integrácie

Brusel 7. novembra (TASR) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala európskych lídrov, aby sa v decembri dohodli na konkrétnom a ambicióznom pláne prehĺbenia fiškálnej a hospodárskej integrácie. Tento plán by sa potom zrealizoval v priebehu najbližších dvoch alebo troch rokov.

Merkelová dnes v prejave pred Európskym parlamentom (EP) v Bruseli uviedla, že eurozóna sužovaná dlhovou krízou môže opäť získať dôveru trhov len presadzovaním ekonomických reforiem a načrtnutím plánu posilnenia jej jednoty.

"Budem pracovať na tom, aby sme v decembri dohodli ambiciózny plán renovácie našej hospodárskej a menovej únie," povedala Merkelová. "Mal by zahŕňať konkrétne opatrenia, ktoré môžeme implementovať v priebehu najbližších dvoch alebo troch rokov."

Lídri Európskej únie (EÚ) sa stretnú na summite v polovici decembra. Budú na ňom diskutovať o pravidlách fungovania eurozóny, vrátane prehĺbenia koordinácie v oblasti hospodárskych politík.

Merkelová v prejave zopakovala svoju podporu pre rozšírenie právomocí európskych inštitúcií, aby mohli zasahovať do tvorby národných rozpočtov, ak niektorá krajina poruší pravidlá EÚ. Vyslovila sa tiež za prehĺbenie koordinácie politík práce a daňových systémov. Dodala však, že v týchto oblastiach je potrebné rešpektovať suverenitu členských štátov.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 lom gl