A. ZÁBORSKÁ: Írske predsedníctvo by mohlo zdôrazniť význam prirodzenej rodiny

Bratislava 16. januára (TASR) – Europoslankyňa Anna Záborská sa dnes ako jediná zo slovenských poslancov zapojila do rozpravy o programe írskeho predsedníctva EÚ. Írska skúsenosť z finančnej krízy môže podľa nej zohrať významnú a pozitívnu úlohu pri hľadaní vhodných riešení. Ako príklad uviedla špecifický dopad krízy na írsku rodinu.

"Odkedy kríza naplno prepukla, pôrodnice v Írsku praskajú vo švíkoch. V roku 2009 zaznamenala krajina najvyšší počet pôrodov za posledných sto osemnásť rokov. Írske predsedníctvo preto môže ponúknuť viac, než len efektívnu koordináciu zložitého európskeho rozhodovacieho procesu. Môže ponúknuť víziu, ako využiť krízu na prekonanie, alebo aspoň oddialenie, demografickej zimy," zdôraznila vo svojom vystúpení Anna Záborská.

Europoslankyňa by privítala, ak by Írsko vo svojom programe stability, pracovných miest a rastu presadzovalo v Európskej únii rodinné hľadisko. "Írsko je krajina dôvery a nádeje," dodala Záborská.

V dnešnej rozprave v pléne Európskeho parlamentu vystúpil írsky predseda vlády Enda Kenny, ktorý predstavil program írskeho predsedníctva EÚ. Šesťmesačné predsedníctvo ponúka Írsku príležitosť dostať do popredia európskej politiky záležitosti, ktoré považuje za osobitne dôležité. V jeho prípade sú to hospodárska stabilita, pracovné miesta a rast. Ide o siedme predsedníctvo Írska, ktoré si počas neho pripomenie aj 40. výročie vstupu do EÚ.

vse