A. ZÁBORSKÁ: Výbor pre európske záležitosti ignoruje európsku realitu

Bratislava/Štrasburg 16. septembra (TASR) – Stanovisko poslankyne Európskeho parlamentu Anny Záborskej:

Predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti (VEZ) Ľuboš Blaha dnes poslal všetkým slovenským europoslancom pozvánku na spoločné zasadnutie VEZ a Zahraničného výboru k situácii na Ukrajine. Zasadnutie sa uskutoční v stredu (17.9.) poobede. Európsky parlament a Verkhovna Rada Ukrajiny pritom už dnes spoločne schválili asociačnú dohodu medzi EÚ a Ukrajinou.

„Ak by sa schôdza uskutočnila minulý piatok (12.9.), mohli sme si v diskusii vyjasniť náš postoj ešte pred hlasovaním v EP. Ak by bola zvolaná na tento piatok (19.9.), mohli slovenskí europoslanci informovať o priebehu politických rokovaní tesne pred schválením tejto významnej dohody. Ale zvolať schôdzu na termín, kedy žiaden z europoslancov zaručene nemôže prísť a ešte aj pozvánku pošlú len deň vopred? To nedáva žiaden zmysel,“ komentovala pozvánku slovenská europoslankyňa Anna Záborská.

Záborská v tejto súvislosti pripomenula, že keď europoslanci po voľbách žiadali o možnosť vystúpiť v pléne NR SR, predseda Paška to odmietol s tým, že majú možnosť zúčastňovať sa na schôdzach VEZ. „Ale v praxi to často vyzerá tak, akoby predseda výboru, ktorý má na starosti európsku agendu, nevedel, kedy zasadá Európsky parlament,“ upozornila Anna Záborská. Tento týždeň až do štvrtku (18.9.) totiž zasadá plénum Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Záborská preto apeluje na predsedu NR SR, aby opätovne zvážil predloženie novely Rokovacieho poriadku NR SR, ktorá by slovenským europoslancom umožnila aspoň raz do roka vystúpiť na schôdzi NR SR so správou o svojej činnosti. „Minimálne by som však chcela pána Pašku poprosiť, aby dohovoril svojmu mladému straníckemu kolegovi, nech rešpektuje verejné vyhlásenia predsedu NR SR,“ zdôraznila Anna Záborská.

TASR informovala europoslankyňa Anna Záborská.

Upozornenie: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.

fed