Komisár EÚ pre rozvoj Piebalgs vyzval na znižovanie chudoby

Brusel/Kábul 19. júna (TASR) – Komisár EÚ pre rozvoj Andris Piebalgs počas dnešnej návštevy Afganistanu vyzval na naliehavo potrebné reformy v oblasti financií a správy, ktoré by viedli k znižovaniu chudoby v tejto krajine.

Eurokomisár Andris Piebalgs pricestoval do Afganistanu za účelom prediskutovať kroky budúcej spolupráce EÚ s touto chudobnou a vojnou postihnutou krajinou. Komisár sa stretne s najvyššími vládnymi predstaviteľmi, ako aj zástupcami agentúr OSN, ktoré v Afganistane vyvíjajú činnosť. Cieľom jeho cestu je kontrola priebehu niektorých projektov, ktoré Únia priamo financuje.

"Afganistan už urobil badateľný pokrok v oblastiach, ako je vidiecky rozvoj či zdravotná starostlivosť, avšak vyše polovice afganského obyvateľstva ešte stále žije pod hranicou biedy," vyhlásil Piebalgs.

Podľa jeho slov EÚ potrebuje konsolidovať svoje partnerstvo s Afganistanom s cieľom zabezpečiť, aby sa táto krajina stala čo najstabilnejšou a najvýkonnejšou. "Výsledkom tejto spolupráce by mala byť skutočnosť, že sa zníži miera chudoby obyvateľov Afganistanu, najmä tej najohrozenejšej časti populácie," vyhlásil komisár.

(spravodajca Jaromír Novak) hol