Českí roľníci objavili nový biznis – stavajú si penzióny

Praha 23. januára (TASR) – V Česku sa rozmáha nový, lukratívny biznis. Podnikatelia stále častejšie využívajú poľnohospodárske dotácie z Bruselu na výstavbu penziónov. Európska únia im prepláca až 60 % nákladov. Mnohí sa pritom netaja tým, že nové objekty po piatich rokoch, počas ktorých musia udržať prevádzku, so ziskom predajú. Uviedol to dnes na svojej internetovej stránke český denník E15.

Podobné špekulácie s peniazmi z únie sa ale nepáčia všetkým roľníkom, ani úradom. Súčasné podmienky čerpania dotácií to však dovoľujú. "Špekuláciám asi nie je možné úplne zabrániť," domnieva sa hovorca ministerstva poľnohospodárstva Petr Vorlíček. "Bodový systém hodnotenia žiadostí však zvýhodňuje hospodáriacich roľníkov. To je jediné, čo môžeme urobiť," dodal.

"Myslím, že táto dotácia by mala slúžiť hospodáriacim roľníkom. Zlepšuje ich ekonomickú situáciu v období, keď nemajú iné príjmy," tvrdí súkromný roľník David Smetana, ktorý si tiež s pomocou peňazí z únie postavil penzión. Naďalej však pracuje v poľnohospodárstve. Na 35 hektároch pestuje zeleninu.

Ministerstvo rozdelí na podporu turistického ruchu z programu rozvoja vidieka každý rok zhruba 300 miliónov Kč (11,46 milióna eur). Medzi schválenými projektmi nie sú len penzióny vybudované na statku, ale aj prístavby hotelov, rekonštrukcie zámkov či bowlingové dráhy. Záujem o dotácie dvojnásobne prevyšuje možnosti.

(1 EUR = 26,183 CZK)

12 bal pop