AGRO: EÚ môže zažalovať Rusko na pôde WTO za nezákonný zákaz dovozu potravín

Brusel 11. augusta (TASR) – Európska únia by sa mohla obrátiť na Svetovú obchodnú organizáciu (WTO) ohľadom ruského zákazu dovozu poľnohospodárskych výrobkov z krajín EÚ. Pre agentúru DPA to dnes uviedol nemenovaný diplomatický zdroj z prostredia EÚ.

Podľa tohto zdroja ruské stop poľnohospodárskym produktom z únie môže byť uložené nezákonne v reakcii na sankcie EÚ.

„Zistili sme, že neexistuje žiaden základ v medzinárodnom práve pre tento druh odvetných opatrení,“ uviedol nemenovaný diplomat pre agentúru DPA. Brusel podľa jeho slov bude starostlivo analyzovať aké výhody a nevýhody prináša tento problém v rámci WTO.

Dovtedy exekutíva EÚ požiada ostatné štáty sveta, aby nezvyšovali export potravín do Ruska.

„Nemyslíme si, že by bolo prijateľné pre niektoré krajiny, aby profitovali zo súčasnej situácie a nahradili tovary, ktorých dovoz bol zakázaný,“ citovala DPA diplomatický zdroj.

V priebehu dnešného dňa by mal predseda Európskej komisie José Manuel Barroso telefonicky hovoriť s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom a tiež s ruským prezidentom Vladimirom Putinom o situácii, ktorá nastala po zákaze európskych agrotovarov.

Podrobnejšie o analýze novovzniknutej situácie a o prípadnej reakcii únie budú v utorok v Bruseli diskutovať veľvyslanci členských krajín EÚ.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) jk