Európski farmári môžu stratiť dohodou s Mercosurom ročne 3 až 5 mld. eur

Madrid 18. mája (TASR) – Obchodné rokovania, ktoré chce Európska únia opäť obnoviť so Združením voľného obchodu Južnej Ameriky (Mercosur), síce podporia vývoz niektorých tovarov a služieb, no na druhej strane zoberú prácu mnohým farmárom. Tvrdí to španielska odborová organizácia farmárov COAG. EÚ plánuje rokovania s Argentínou, Brazíliou, Paraguajom a Uruguajom, ktoré boli prerušené v roku 2004, obnoviť už tento týždeň na summite EÚ a krajín Latinskej Ameriky v Madride.

Podľa COAG sa agroprodukcia podieľa na vývoze Mercosuru do Európskej únie zhruba 50 % a po zrušení obchodných bariér sa tento podiel ešte zvýši. COAG sa obáva, že európski farmári nebudú schopní konkurovať producentom z Mercosuru, keďže v juhoamerických krajinách sú omnoho nižšie pracovné náklady a nie sú tam ani také prísne normy v oblasti ochrany životného prostredia a zdravia zvierat.

Citujúc nemenované zdroje priamo z EÚ, stratia európski farmári prípadnou dohodou s Mercosurom od 3 do 5 miliárd eur ročne, najmä v dôsledku zvýšenia dovozu cukru, mäsa a ovocia.

"Zvýšená konkurencia v obchode s týmito výrobkami bude mať jednoznačne katastrofálny dosah na náš model produkcie, ktorý vychádza z rodinných fariem," povedal novinárom v Madride generálny tajomník COAG Miguel Lopez.

Podobné obavy majú aj ministri poľnohospodárstva z Francúzska, Talianska a Írska, ktorí v pondelok dali v Bruseli najavo, že odmietajú dohodu medzi EÚ a Mercosurom.

Informovala o tom agentúra Reuters.

1 dan zll