AGRO: Európsky trh s mliekom má v budúcnosti šancu najmä v exporte

Bratislava 1. novembra (TASR) – Trh s mliekom v EÚ má v budúcnosti ďalšie šance rozvoja v exporte. Informovali o tom Agrárne trhové informácie s odvolaním sa na nemecký IFE (Institut für Ernährungswirtschaft – Výskumný ústav potravinársky).

Podiel exportu na celkovom množstve dodaného mlieka v EÚ sa do roku 2022 pravdepodobne výrazne zvýši, a to až o 18 %. V roku 2011 sa z mlieka dodaného európskymi farmármi vyviezlo za hranice EÚ do tretích krajín 13,7 %. "Vychádzajúc z výpočtov sa dá predpokladať, že v roku 2022 by tento podiel vyvezeného mlieka pri naďalej rastúcej tendencii mohol dosiahnuť približne 15,4 %."

Na rozdiel od toho, trh s mliekom v EÚ bude v blízkej budúcnosti už presýtený. Dopyt po mlieku a mliečnych výrobkoch je v EÚ totiž momentálne na vysokej úrovni a bude v najbližšom období stagnovať.

Expanzia sa predpokladá v jednotlivých mliekarenských sektoroch, ako napríklad na trhu so syrmi a trhu s čerstvými mliečnymi výrobkami, ako aj v niektorých európskych regiónoch – najmä v štátoch, ktoré vstúpili do EÚ od roku 2004.

Dôvodom uvedených odhadov je práve vysoká spotreba mliečnych produktov na obyvateľa/rok a na druhej strane nižší stupeň rastu počtu obyvateľstva EÚ.

jal pop