Hydinársky sektor EÚ by mal v rokoch 2013 a 2014 vzrásť

Bratislava 19. októbra (TASR) – Hydinársky sektor EÚ by mal v rokoch 2013 a 2014 vzrásť, pričom bude ťažiť z pomaly rastúceho domáceho dopytu. "Hydina je o niečo menej zasiahnutá ekonomickou recesiou než ostatné druhy mäsa, pretože je lacnejšia a v čase krízy výhodnejšia," uvádza sa v aktuálnej správe Agrárnych trhových informácií Slovenska (ATIS).

Celkovú produkciu EÚ v roku 2013 ovplyvňujú rôzne okolnosti, ale predpokladá sa, že výroba brojlerového mäsa vzrastie oproti roku 2012 u všetkých najväčších producentov EÚ, čo zahŕňa Veľkú Britániu, Benelux, Španielsko, Poľsko, Nemecko, Taliansko a Francúzsko.

Prudké zvýšenie globálnych cien obilnín v roku 2012 priamo ovplyvnilo náklady na produkciu brojlerov tak ako v roku 2010. Producenti boli schopní preniesť väčšinu zvýšenia na svojich domácich zákazníkov a takto udržať svoj prevádzkový zisk alebo ho znížiť iba minimálne. Značný pokles cien obilnín v EÚ-28 v lete 2013 určite zvýši prevádzkový zisk, aj keď klesnú maloobchodné ceny.

Zisk z obchodu s brojlermi by mal v EÚ-28 v roku 2013 a v roku 2014 vzrásť na základe mierne klesajúceho importu a stabilného alebo mierne rastúceho exportu. Brazília a Thajsko zostávajú najväčšími dodávateľmi brojlerového mäsa do EÚ-28. Otvorenie európskych trhov thajským dovozom tepelne neopracovaného brojlerového mäsa od 1. júla 2012 viedlo k značnému nárastu thajského exportu solených a mrazených kuracích dielov do EÚ-28 na úkor brazílskeho exportu. "Ukazuje sa, že kvalita dovezeného thajského brojlerového mäsa lepšie vyhovuje nárokom importérov v EÚ," dodáva ATIS v správe.

jal gl