Ministri EÚ sa dnes pokúsia dohodnúť na konečnej podobe agrárnej politiky

Luxemburg 24. júna (TASR) – Reforma najrozsiahlejšej a najstaršej spoločnej politiky Európskej únie – spoločnej poľnohospodárskej politiky – je hlavnou témou dnešného zasadnutia Rady EÚ pre poľnohospodárstvo v Luxemburgu. Očakáva sa, že rokovania ministrov s predstaviteľmi Európskej komisie (EK) a Európskeho parlamentu (EP) budú náročné a zdĺhavé. Slovenskú republiku na zasadnutí zastupuje minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek.

Krátko pred odchodom do Luxemburgu predseda Výboru EP pre poľnohospodárstvo Paolo De Castro uviedol, že vyjednávači europarlamentu sú ochotní pracovať vo dne – v noci na dosiahnutí pozitívneho výsledku rokovaní o finálnej podobe poľnohospodárskej politiky, ktorá by mala začať platiť od 1. januára 2014. Naznačil, že šanca na dohodu medzi inštitúciami EÚ stále existuje.

Na druhej strane však upozornil, že hoci sa rokovania konajú iba týždeň pred koncom írskeho predsedníctva v EÚ, vyjednávači EP nebudú akceptovať všetko, čo EK alebo Rada ministrov predložia na stôl. Ministri sú totiž neraz pod vplyvom silnej národnej lobby, majú výhrady voči viacerým aspektom reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky. "Kvalita reformy je oveľa dôležitejšia ako rýchlosť jej prijímania," uviedol v tejto súvislosti De Castro.

Medzi najvýraznejšie pretrvávajúce názorové rozdiely, ktoré treba preklenúť, patria environmentálne normy pre poľnohospodárov (režim zazeleňovania), čo intenzívne presadzuje eurokomisár pre poľnohospodárstvo Dacian Ciološ, dotačný program pre farmárov a ochrana trhu v prípade pestovateľov cukrovej repy.

De Castro spresnil, že ak sa aj v rámci trojstranných rokovaní podarí dospieť k dohode o "posledných zostávajúcich aspektoch reformy," vyjednávači EP sa vrátia do Bruselu, kde finálnu podobu dohody o reforme predložia politickým frakciám vo Výbore pre poľnohospodárstvo, ktoré text dohody musia odobriť.

"Až potom budeme môcť povedať, či politická dohoda o novej spoločnej poľnohospodárskej politike bola dosiahnutá," uviedol De Castro v stanovisku pre médiá. Finálne rokovania v Bruseli sú avizované na stredu 26. júna.

Írsky minister poľnohospodárstva Simon Coveney, ktorý predsedá dnešnej Rade ministrov uviedol, že v Luxemburgu bude treba získať dohodu o viacerých veľmi citlivých otázkach, na ktoré jednotlivé inštitúcie EÚ "majú veľmi vyhranené názory."

"Všetci musíme pristupovať k rokovaniam s optimizmom, musíme byť flexibilní a hlavne preukázať odhodlanie, že chceme doviesť tento proces do konca," uviedol Coveney pred odchodom na rokovania.

Zasadnutie Rady sa koná iba týždeň pred ukončením polročného írskeho predsedníctva v EÚ a podľa diplomatických zdrojov nie je vôľa presunúť túto náročnú tému na litovské predsedníctvo v únii. Rokujúce strany sú pod časovým tlakom, lebo chcú, aby sa o novej podobe spoločnej poľnohospodárskej politiky hlasovalo už počas júlového plenárneho zasadnutia EP v Štrasburgu.

Podľa spravodajského servera EurActiv sa vyjednávači všetkých troch strán stretli sedemkrát počas minulého týždňa, aby "otupili hrany" v tých najproblémovejších oblastiach reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) pop