AGRO: Ministri poľnohospodárstva budú rokovať o miliardových subvenciách sektoru

Brusel 22. februára (TASR) – Ministri poľnohospodárstva EÚ sa zišli dnes v Bruseli na rokovanie o mimoriadne citlivej téme, zmenách v subvenčnej politike spoločenstva pre svoj sektor. Rokovaním sa začína rozhodujúca fáza o budúcej podobe agrárnej politiky európskej dvadsaťsedmičky. Nemecko a Francúzsko chcú bojovať za subvencie pre roľníkov, krajiny s liberálnymi zásadami trhu, medzi ktoré patrí aj Británia, ich chcú znížiť.

EÚ vydáva na podporu agrárneho sektora ročne okolo 56 miliárd eur. V rozpočte únie je to najväčšia položka.

Ministri majú však rokovať aj o identifikačnom značkovaní zvierat. Doteraz existuje len sledovanie skupiny zvierat v biochovoch, ktoré musia mať dobré životné podmienky. V budúcnosti by sa mali označovať aj vajíčka, z akých chovov pochádzajú.

Malú nádej na úspech má poľská požiadavka, aby sa predĺžil zákaz chovu sliepok v batériových klietkach v hydinárňach z roku 2012 na 2017. Nemecká ministerka Ilse Aignerová je proti návrhu. Nemecko realizovalo príslušnú smernicu už s dvojročným predstihom.

Dnešné stretnutie agrárnych ministrov bude prvé, ktoré sa uskutoční po schválení Daciana Ciolosa za komisára EÚ pre poľnohospodárstvo.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 jns pop