O Spoločnej agropolitike EÚ podľa Cioloşa nakoniec rozhodne europarlament

Bratislava 12. apríla (TASR) – Zachovávanie pracovných príležitostí vo výrobách na vidieku a zhodnotenie vlastnej farmárskej produkcie na lokálnej úrovni vo vzťahu k spotrebiteľovi sú dva základné prístupy a ciele, ktoré budú podľa eurokomisára pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Daciana Cioloşa naplno podporované aj budúcou Spoločnou poľnohospodárskou politikou (SpPoPo) EÚ.

"Spôsob, akým bude SpPoPo existovať po roku 2013, bude bezpochyby závisieť od toho, ako ju Európska komisia (EK) navrhne, ale predovšetkým od toho, ako ju následne Rada a europarlament odsúhlasia a prijmú," uviedol dnes na stretnutí s novinármi v Bratislave Cioloş.

Proces reformy SpPoPo podľa jeho slov nekončí legislatívnym dotiahnutím na strane EK, ale návrhom eurokomisie sa všetko len začne. "Verím v to, že sa mi podarí pri tomto projekte zjednotiť väčšinu členských štátov EÚ a aj Európsky parlament," dodal.

Snahou budúcej agropolitiky podľa eurokomisára bude aj to, aby zo systému priamych platieb boli eliminovaní tí, ktorí síce vlastnia pôdu, ale nevykonávajú na nej žiadnu poľnohospodársku činnosť, teda zavedenie princípu tzv. aktívneho farmára.

Podľa šéfa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Zsolta Simona za tzv. aktívneho farmára teda nebude možné považovať človeka, "ktorý len aktívne čaká na dotácie, ale musí aj na pôde pracovať".