Pred sídlom Rady EÚ dnes protestovali poľnohospodári

Brusel 12. júla (TASR) – Niekoľko stoviek protestujúcich farmárov si dnes vybralo hlavnú budovu Rady Európskej únie na vyjadrenie svojho nesúhlasu s politikou Európskej únie v oblasti výroby a obchodovania s mliekom.

Demonštranti tak pokračujú vo svojich protestných akciách, dnešný deň sa zhoduje so zasadnutím Rady ministrov pre poľnohospodárstvo, ktorá sa podľa nich nevenuje dostatočne riešeniu kritickej situácie v mliekarenskom sektore.

Minulý rok v októbri po protestoch, ktoré sa niesli v znamení vylievania mlieka do bruselských ulíc, si farmári vydobyli poskytnutie mimoriadnej dotácie vo výške 280 miliónov eur. Nespokojenci hlavne z Francúzska, Holandska, Nemecka, Rakúska a Belgicka chcú teraz od únie, aby netlačila na uzatváranie povinných kontraktov výrobcov a spracovateľov. Tieto zmluvy po liberalizácii tohto segmentu trhu majú vraj za následok nižšie ceny a znevýhodnenie výrobcov. Preto farmári požadujú vytvorenie akejsi agentúry, ktorá by sledovala vývoj na trhu a nedovolila diktát nižších cien zo strany spracovateľov.

Ani terajší protest sa neudial bez excesívnych aktivít, okrem hluku sa farmári postarali aj o "nádielku" gumákov a gumených súčastí dojacích prístrojov v priestore pred budovou Justus Lipsius. Dianie kontrolovali príslušníci belgickej polície, akcia sa zaobišla bez násilností.

(spravodajca TASR Silvester Balog) zll