Španielsko a Nemecko rokujú o pomoci farmárom

Madrid 5. júna (TASR) – Španielsko a Nemecko rokujú o pomoci pre španielskych farmárov, ktorí utrpeli miliónové škody v dôsledku paniky okolo bakteriálnej nákazy EHEC. Podľa dnešného vyhlásenia španielskeho ministerstva zahraničných vecí sa tajomník pre európske záležitosti Diego López Garrido v stredu (8. 6.) stretne v Berlíne so štátnym tajomníkom nemeckého ministerstva zahraničných vecí Wernerom Hoyerom.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a španielsky premiér José Luis Rodríguez Zapatero sa vo štvrtok telefonicky dohodli, že sa na európskej úrovni pokúsia zabezpečiť pomoc pre postihnutých poľnohospodárov. Podľa madridských diplomatických kruhov bude López Garrido v Berlíne požadovať, aby Nemecko pomohlo pri obnovení dobrej povesti španielskych poľnohospodárskych produktov a dôvery spotrebiteľov v celej Európe.

Madrid kritizoval Berlín za nespravodlivé obvinenie, že zdrojom nebezpečnej črevnej nákazy sú španielske uhorky, a uvažuje o tom, že bude požadovať náhradu škôd. Španielski poľnohospodári odhadujú výšku škôd na 200 miliónov eur.

Informovala o tom agentúra DPA.

3 lom gl