AGRO: Spoločná poľnohospodárska politika EÚ musí byť rovnaká pre všetkých

Bešeňová 31. marca (TASR) – Európska únia (EÚ) musí v prebiehajúcej diskusii o budúcnosti spoločnej poľnohospodárskej politiky zohľadniť prehlbujúce sa rozdiely medzi západnou a východnou časťou Európy. Zhodli sa na tom predstavitelia agrárnych komôr Slovenska, Česka a Poľska počas dnešného pracovného stretnutia v Bešeňovej.

„Po roku 2013 nemôžeme rozhodne pokračovať v doterajšej naozaj diskriminačne nastavenej spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ, pretože by sme to už nemuseli dlhšie vydržať. Potrebujeme úplne rovnaké a spravodlivé podmienky a nastavenie podporných mechanizmov pre všetkých bez akéhokoľvek historického princípu,“ zdôraznil predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milan Semančík.

Budúce rozpočtové obdobie 2014 – 2020 bude zlomové aj podľa prezidenta Agrárnej komory Českej republiky Jana Velebu. „Vstup do EÚ sme jednoznačne vítali. Očakávali sme zlepšenie, no odvtedy zaznamenávame iba výrazný prepad produkcie. Ak sa nezastaví trend roztvárajúcich sa nožníc medzi starými a novými členskými štátmi EÚ, siahne až na samotnú podstatu existencie nášho poľnohospodárstva,“ zdôraznil Veleba.

„Predĺženie tzv. prechodného obdobia o ďalších sedem rokov je pre nás absolútne neprijateľné. Ako jednoduchý príklad môže poslúžiť nespochybniteľný fakt, že slovenskí farmári poberajú sotva tretinu dotácií v porovnaní s ich rakúskymi kolegami. V otvorenom priestore s voľným pohybom tovaru im nemôžu pri takomto diskriminačnom postavení vôbec konkurovať,“ dodal Semančík.

hri