USA zrušili dovozné clá na luxusné potraviny z Európskej únie

Ženeva 28. mája (TASR) – Spojené štáty zrušili dovozné clá na luxusné potraviny z Európskej únie výmenou za prísľub Bruselu, že zvýši predaj hormonálne neošetrovaného hovädzieho mäsa z USA. Krok Washingtonu by tak mohol ukončiť jeden z najdlhších obchodných sporov medzi USA a Európskou úniou.

USA v piatok (27.5.) informovali, že zrušili sankčné clá už na všetky položky na zozname výberových potravín z Európskej únie, od hľuzoviek cez čokoládu až po syry. Na tie uvalil Washington vysoké clá potom, ako únia odmietla dovoz mäsa z USA z dobytka, ktorý bol ošetrovaný hormónmi.

Spor sa začal ešte v 80. rokoch 20. storočia, keď EÚ opakovane odmietala vpustiť na svoj trh takto ošetrované mäso zo Spojených štátov. Podľa Európanov takéto mäso predstavuje zdravotné riziko, podľa Kanady a USA je však úplne v poriadku. Na neústupčivosť Bruselu zareagovali USA sankčnými clami na európske luxusné potraviny od syra Roquefort, cez hľuzovky, ovocie, minerálne vody, čokolády až po horčicu. Sankcie ročne dosahovali okolo 125 miliónov USD (87,63 milióna eur) ročne.

Brusel naďalej hormónmi vylepšované mäso odmieta, no obe strany sa dohodli, že EÚ zvýši dovoz hormónmi neošetrovaného mäsa, čo by výpadky dovozu amerického mäsa na európsky trh kompenzovalo. V roku 2009 uzatvorili dohodu, že USA budú postupne rušiť sankčné clá výmenou za to, že EÚ bude zasa postupne otvárať svoj bezcolný trh pre hormónmi neošetrované hovädzie z USA. Konečnú fázu dohody stanovili na august budúceho roka.

Dohoda ale podľa Washingtonu fungovala doteraz dobre a preto sa rozhodli nečakať až do augusta 2012 a ukončiť aj clá na zostávajúce potraviny. Tržby z ich predaja ešte ku koncu 90. rokov minulého storočia dosahovali ročne okolo 38 miliónov USD. Po zavedení sankcií klesli tržby podľa informácií EÚ na zhruba 3 milióny USD za rok.

"Cítime, že dohoda s EÚ fungovala doteraz dobre. Vývoz nášho kvalitného hovädzieho do únie sa od spustenia dohody zvýšil na dvojnásobok," povedala Nkenge Harmonová, hovorkyňa Úradu obchodného zástupcu USA. Dodala však, že ak by Brusel prestal dohodu plniť, Američania sankcie obnovia.

Informovali o tom agentúry Reuters a na svojej internetovej stránke AFP.

(1 EUR = 1,4265 USD)