Zníženie rozpočtu EÚ ohrozí v Rakúsku 70.000 hospodárstiev

Viedeň 6. novembra (TASR) – Zníženie agrárneho rozpočtu EÚ v rokoch 2014 až 2020 môže ohroziť v Rakúsku každé druhé zo 140.000 roľníckych hospodárstiev. Pred novinármi to vyhlásil rakúsky spolkový minister pôdohospodárstva Nikolaus Berlakovich.

Summit EÚ sa má zaoberať návrhom rozpočtu EÚ na ďalšie sedemročné obdobie 22. novembra. Dnes popoludní sa predstavitelia agrárneho rezortu krajiny stretnú so spolkovým kancelárom Wernerom Faymannom. Berlakovich poukazuje na to, že Rakúsko ako čistý prispievateľ do rozpočtu EÚ má na rokovaní o novom úniovom rozpočte vystupovať sebavedomo. Ak by sa totiž realizovali pripravené návrhy na zníženie financovania agrárneho sektora, Rakúsko by dostalo na jeho podporu podstatne menej peňazí, než v súčasnom období. Osobitne by sa to pocítilo vo výške príspevku na podporu regionálneho rozvoja, kde sa uvažuje o poklese dotácií pre krajinu až o polovicu. Ďalšie obmedzovanie dotácií pre agrárny sektor ohrozí ekologizáciu jeho produkcie.

Rozpočet EÚ na ďalšie fiškálne obdobie by mal dosiahnuť príjmy 1,03 bilióna eur. Z nich by sa malo pre agrárny sektor vyčleniť 382 miliárd eur. Prvýkrát sa stane rovnocenným partnerom členských štátov a Európskej komisie o rozpočte aj Európsky parlament.

Zatiaľ nie je jasné, či sa dosiahne zhoda o rozpočte. Od dohody o ňom závisí a rozvoj spoločnej agrárnej politiky EÚ v druhej polovici tohto desaťročia. O nej by sa malo diskutovať v únii v nasledujúcom roku.

Rakúsko v rokoch 2007 až 2011 odvádzalo do rozpočtu ročne o 561 miliónov eur viac, než z neho čerpalo, pričom jeho celkový ročný odvod do Bruselu dosahoval 2,23 miliardy eur.

Informovala o tom agentúra APA.

5 jns pop