Albánsko bližšie k začiatku prístupových rozhovorov

Pozadie

Albánsko požiadalo o členstvo v EÚ v apríli tohto roku. V júli Rada ministrov vyhlásila, že sa touto žiadosťou bude zaoberať, keď sa v krajine ukončia nejasnosti ohľadne posledných volieb. Od júnových parlamentných volieb sa dve najsilnejšie strany – vládnuca Demokratická strana premiéra Saliho Berishu a Socialistická strana jeho vyzývateľa Ediho Ramu obviňovali z volebného podvodu.

V ostatnej správe o pokroku Európska komisia zdôraznila, že Tiranu čaká ešte práca v oblasti zlepšovania vlády zákona, boja proti korupcii ako aj správneho fungovania štátnych inštitúcií.

Otázky

Veľvyslanci 27 členských krajín sa predbežne dohodli, že Rada požiada Európsku komisiu, aby zhodnotila pripravenosť Albánska začať prístupové rokovania.

Rozhodnutie musí ešte formálne schváliť Rada ministrov zahraničných vecí, ktorí sa zídu v Bruseli 16. a 17. novembra. Ak Albánsko dostane zelenú, získa štatút kandidátskej krajiny a začne sa dlhoročný proces reforiem a prispôsobovaniu sa štandardom EÚ.

Krajina musí popracovať v oblasti vlády zákona, nezávislosti súdnictva a zaistiť ochranu a nezávislosť médií, povedal na spoločnej tlačovej konferencii s albánsky ministrom zahraničia Illirom Metu, komisár pre rozšírenie Olli Rehn. Pripomenul, že každá krajina, ktorá chce začať prístupové rokovania musí spĺňať politické kritériá a varoval, že ak opozícia bude pokračovať v bojkote práce parlamentu tento proces by sa mohol spomaliť.

„Ak bude bojkot parlamentu pokračovať príliš dlho bude to mať negatívny dopad na analyzovanie politických kritérií a následne aj negatívny vplyv na možnosť udelenia štatútu kandidátskej krajiny“, povedal.

Albánski socialisti bojkotujú parlament od volieb, ktoré sa konali 28. júna a v ktorých s malým náskokom vyhrala Demokratická strana v poradí už druhý mandát.

Podľa Rehna je dôležité, aby krajina ukázala politickú vyspelosť, ak sa chce stať súčasťou Európskej únie a vyzval obe strany, aby svoje spory vyriešili.

„Na tango treba dvoch“, povedal komisár. „Vyzývam opozíciu, aby ukončila bojkot parlamentu, pretože to nepatrí medzi európske demokratické štandardy. Demokratická diskusia sa musí odohrávať v parlamente“.

EurActiv/Reuters