Albánsko má nového prezidenta

Albánsky prezident nemá silné kompetencie, napriek tomu poznamenali jeho voľbu v parlamente roztržky.

Vládni demokrati a opoziční socialisti sa dlho nevedeli zhodnúť na kompromisnom kandidátovi. Konečné rozhodnutie prišlo až počas štvrtého kola hlasovania, kedy podľa albánskych zákonov stačí na zvolenie nadpolovičná väčšina všetkých poslancov. Tou disponujú vládni demokrati. Štvrté kolo hlasovania preto prebehlo bez väčších problémov.

Zo 76 odovzdaných hlasov dostal Bujar Nishani 73. V 140-člennom albánskom parlamente mu na zvolenie stačilo 71 hlasov. Socialisti sa štvrtého kola nezúčastnili.

Voľby pozorne sledovala aj Európska únia, ktorá vyvíjala na Albánsko tlak, aby k zvoleniu došlo ešte počas prvých troch kôl hlasovania, kedy bola potrebná viac ako len nadpolovičná väčšina. EÚ tak chcela dosiahnuť, aby sa prezidentom stal kandidát oboch strán a vystupoval ako predstaviteľ národnej jednoty. V pamäti sú ešte minuloročné nepokoje, ktoré mali za následok štyroch mŕtvych.

Úloha prezidenta v ukotvení nezávislosti albánskych štátnych inštitúcii a v zabezpečení národnej jednoty bude mať pre Albánsko zásadný význam ak sa chce vysporiadať s výzvami, ktoré ho čakajú na svojej ceste do Európskej únie,“ povedal veľvyslanec EÚ v Albánsku Ettore Sequi. EÚ odmietla začatie rokovaní o pristúpení Albánska už dvakrát za posledné dva roky.

Po hlasovaní nezvolal novozvolený prezident tlačovú konferenciu a nemal ani žiaden prejav.

Podľa lídra opozičných socialistov Edi Ramu podkopáva jednostranná nominácia Nishania cieľ krajiny stať sa členom EÚ.

"Chcel by som pogratulovať pánovi Bujarovi Nishanimu k zvoleniu za nového albánskeho prezidenta. Dúfam, že sa mu podarí zjednotiť a nezávisle zastupovať všetkých albánskych občanov a súčasne čo najlepšie slúžiť ich záujmom," povedal po prezidentských voľbách v Albánsku predseda Delegácie Európskeho parlamentu pre juhovýchodnú Európu Eduard Kukan (EĽS / SDKÚ-DS)

Zároveň však dodal, že "prezidentské voľby boli príležitosťou pre všetky politické sily v Albánsku, aby potvrdili svoje slová o politickom dialógu a spolupráci. Tento proces bol, žiaľ, ďalšou zmarenou príležitosťou. Obávam sa, že bez hmatateľných výsledkov a zlepšení v politickom živote môže krajina opäť premeškať ďalšie dôležité príležitosti."

EurActiv/Reuters