Albánsko: prvý krok k členstvu v EÚ

 

Krátka správa

Na stretnutí ministrov zahraničných vecí EÚ 12. júna v Luxemburgu bola podpísaná Stabilizačná a asociačná dohoda (SAD) medzi Európskou úniou a Albánskom.

„Podpis tejto dohody je míľnikom na ceste Albánska smerom k európskym štandardom,“ vyhlásila rakúska ministerka zahraničných vecí Ursula Plassnik. Krajinu však čaká náročná cesta reforiem, než vôbec bude možné uvažovať o členstve v EÚ.

Albánsky premiér Sali Berisha tento vývoj označil za „otváranie nových horizontov pre budúcnosť Albáncov a ukončenie 15-ročného prechodného obdobia“.

SAD, ktorá je teoreticky prvým krokom k členstvu v EÚ, upravuje vzťahy medzi Albánskom a EÚ, zamerané predovšetkým na zvýšenú politickú a hospodársku spoluprácu, ako aj vytvorenie zóny voľného obchodu v horizonte desiatich rokov. Albánsko preto musí presadzovať reformy, orientované na otázky ako sloboda tlače, budovanie inštitúcií, a rešpekt pre etnické menšiny či dodržiavanie medzinárodných štandardov pri lokálnych voľbách.

Po tom, čo Čierna Hora v historickom referende 21. mája 2006 získala nezávislosť od Srbska, EÚ a jej členské štáty sa rozhodli s krajinou rozvinúť zvrchované a samostatné vzťahy. Rokovania o Stabilizačnej a asociačnej zmluve s Čiernou Horou, ako aj Bosnou a Hercegovinou a Srbskom sa už začali.